Nowa płyta zespołu Folya!

„W NIESKOŃCZONOŚĆ” to druga płyta kieleckiego kwartetu rockowego FOLYA. Jak zapowiadają muzycy, płytę wypełni alternatywna, poszukująca i przyjazna energia. Na albumie, którego premiera zapowiadana jest w końcówce roku, znajdzie się 12 kompozycji . A wcześniej, bo już w ciągu nadchodzącej jesieni, ma nastąpić medialna premiera singla zapowiadającego "W NIESKOŃCZONOŚĆ" - będzie to piosenka "Pod powiekami".

- Na płytę przygotowaliśmy dwanaście piosenek, w tym dziewięć po polsku. Opowiadają o naszych tęsknotach za wolnością, za nieskończonością - wokół nas i w nas - mówi Kamil Wojtczak, wokalista i gitarzysta zespołu FOLYA. - A jeśli mowa o tęsknotach za wolnością i nieskończonością, to nieuchronnie dotykamy tematu ograniczeń, które czasem trudno przekroczyć, bo są niewidoczne – a są również i w nas, i wokół nas. Te próby uwolnienia się mają różne oblicza, nastrój płyty jest więc momentami liryczny, a momentami energetyczny, buntowniczy, może wręcz brutalny. Ale przy okazji chyba pozytywny. Zresztą to nam się tak wydaje, słuchacze mogą mieć zupełnie inne skojarzenia z muzyką i tekstami.

- To płyta w części starannie zaplanowana, w części zupełnie spontaniczna i – zgodnie z założeniem - nie do końca kontrolowana, bo oparta na zaufaniu do artystów, z którymi współpracujemy w sferze dźwięku i obrazu - dodaje Rafał Baka, basista grupy FOLYA. Oprócz Kamil I Rafała zespół tworzą grający na gitarze Michał "Miodożer" Niedzielski oraz perkusista Filip Ciuruś.

Nowy kierunek

Zespół nagrywał płytę w kieleckim studiu Łukasza Kowalskiego, doświadczonego realizatora i muzyka (instrumenty klawiszowe), który od lat współpracuje m. in. z Andrzejem "Piaskiem" Piasecznym. - To co tworzymy i gramy jest inne od tego, czym Łukasz zajmuje się na co dzień, on siedzi w innych klimatach, jeśli można tak powiedzieć - komentuje Kamil. - Ale specjalnie wybraliśmy Łukasza, żeby "popchnął" nas w trochę inną stronę niż sami moglibyśmy pójść. Nasza pierwsza płyta pt. "The Rising" była zakorzeniona w metalu czy post -metalu, a teksty w całości po angielsku. Po jej wydaniu w 2015 r. zagraliśmy ponad 100 koncertów w klubach i na festiwalach w całej Polsce. Granie na żywo daje niesamowite doświadczenia, można poczuć, jak muzyka oddziałuje na publiczność. Zresztą nie tylko muzyka - również tekst. Grając piosenki z pierwszej płyty zrozumieliśmy, co działa a co nie, co nam się dobrze gra, a ludziom dobrze słucha.

- Suma tych doświadczeń to właśnie "W NIESKOŃCZONOŚĆ", album z energetyczną, bezpośrednią muzyką i polskimi tekstami, opartymi przede wszystkim na emocjach, bo przecież to one pobudzają nas do życia, działania i marzeń - dodaje Rafał. - Dlatego cieszymy się, że tą nową muzykę - i to nową także dla nas - będziemy mogli zagrać w wielu miejscach w Polsce, podczas trasy promującej płytę.

Strumień i drzewo

Skąd specyficzna nazwa zespołu? - Założenie był takie, żeby była maksymalnie prosta, nieudziwniona i żeby… nie zasłaniała muzyki - twierdzi Kamil. - Więc FOLYA chyba pasuje. Poza tym daje pole do popisów filozoficznych – np. FOLYA to jest to „coś” cienkiego i nie do końca uchwytnego, co oddziela nas od prawdziwej rzeczywistości…. Poza tym słowo „folya” jest zbliżone brzmieniem do łacińskiego słowa oznaczającego „liście”. Czyli coś związanego ze wspólnotą, wzrostem, siłą, czymś pozytywnym. A więc FOLYA to taki symbol dobrych sił - podkreśla wokalista. - A jak się odczyta od tyłu to wychodzi „ay lof” – czyli też bardzo pozytywnie. Ostatnio odkryłem także, że w języku węgierskim "folya" to znaczy strumień, a jak połączymy to z liśćmi, to wyjdzie nam drzewo rosnące nad strumieniem. Dla niektórych sielski obrazek, a dla niektórych prawie mistyczny symbol, ale w obu przypadkach jest bardzo pozytywny. I myślę, że to oddaje naszą filozofię i sposób tworzenia muzyki - lubimy jak rośnie i daje owoce.

Długie dojrzewanie

- Zespół powstał parę ładnych lat temu, gdzieś w okolicach 2008 roku - opowiada Rafał Baka. - Zagraliśmy z Kamilem parę prób i okazało się, że dobrze się dogadujemy i mamy podobne podejście do grania muzyki. Przez parę lat działaliśmy w garażu, a w zasadzie w piwnicy, trochę szukając własnego pomysłu na to, jak grać, a trochę szukając właściwych ludzi. To był taki czas długiego dojrzewania. Wiosną 2015 r. wydaliśmy naszą debiutancką płytę pt. „The Rising”. A nagrywaliśmy ją prawie dwa lata… Długo, ale to ze względu na różnego rodzaju aktywności muzyczne w międzyczasie, jak koncerty i próby rozszerzania składu, no i zobowiązania pozamuzyczne. Album stał się dla nas podsumowaniem kilku lat muzycznego rozwoju i pasji, no i jako podsumowanie jest siłą rzeczy mocno zróżnicowany. Oczywiście jest dostępny w sieci, nagraliśmy także, bardzo ładny naszym zdaniem, klip do piosenki "Lovesong". Płyta okazała się na tyle dobra, że otworzyła nam drogę do uczestnictwa w finałach kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwali i przeglądów, a na wielu z nich zagraliśmy na tyle dobrze, że znaleźliśmy się w gronie laureatów. Tak więc ostatnie dwa lata były dla nas bardzo intensywne i można powiedzieć że ten 2015 r. to był dla nas jakby nowy początek. Bo razem z wydaniem płyty w zespole pojawił się Filip Ciuruś, nasz megaenergetyczny perkusista – właściwy człowiek na właściwym miejscu. Przez blisko rok graliśmy jako trio, ale cały czas myśleliśmy o rozszerzeniu składu o drugiego gitarzystę. I od początku 2016 r. gramy jako kwartet, z Michałem. A teraz historia toczy się dalej.

FOLYA bio

Początki działalności artystycznej rockowo-alternatywnego zespołu FOLYA to rok 2008. Po naturalnym, kilkuletnim etapie kształtowania się składu, różnych doświadczeniach koncertowych i studyjnych oraz poszukiwania własnego brzmienia i stylu, FOLYA wydała w 2015 r. debiutancką płytę pt. „The Rising” – to 10 utworów o zróżnicowanej stylistyce i energii, łączących rockowe, post – metalowe brzmienie, ciekawe melodie i angielskie teksty.

Piosenki z albumu „The Rising” puszczane były w kilkunastu rozgłośniach radiowych w całej Polsce, płyta dostała także dobre recenzje w ogólnopolskich czasopismach muzycznych (magazyny GITARZYSTA sierpień 2015, METAL HAMMER wrzesień 2015, TOP GUITAR luty 2016) oraz tytuły płyty roku w dwóch regionalnych, świętokrzyskich plebiscytach.

Po premierze płyty zespół – działający wówczas jeszcze jako trio – zagrał na kilkunastu ogólnopolskich festiwalach, na wielu z nich zdobywając laury. Zespół zagrał także dobrze przyjęte koncerty klubowe i plenerowe.

W 2016 r. FOLYA wzbogaciła się o czwartego członka zespołu (gitarzystę solowego) i już jako kwartet zespół kontynuował działalność koncertową w całej Polsce. W ciągu ostatnich 3 lat zespół zagrał ponad 100 koncertów w całym kraju.

Obecnie zespół skończył nagrania do drugiego albumu pt. W NIESKOŃCZONOŚĆ, który zamierza wydać jeszcze w tym roku. Pod koniec września b.r. muzycy rozpoczynają trasę koncertową promującą nowe wydawnictwo.

Skład zespołu to Kamil Wojtczak – voc, gitara, Rafał Baka – bass i chórki, Filip Ciuruś – perkusja, Michał Niedzielski – gitara i chórki.

Najważniejsze osiągnięcia (festiwale, przeglądy i nagrody muzyczne, ) :

I miejsce
- Festiwal ‘ROCKFRONT 2015’ w Kielcach,
- Festiwal ‘MELODIĘ NIESIE WIATR 2015’ w Łęczycach (okolice Wejherowa),
- Festiwal MOTOROCKOWISKO 2015 w Rybniku,
- Półfinał Festiwalu ‘SHEMAT 2015’ w Kielcach,
- ‘VI PRZEGLĄD ZESPOŁÓW STUDENCKICH 2016’ w Bielsku-Białej,
- Festiwal ‘GIWERA 2016’ w Giżycku
- Festiwal – eliminacje finałowe ‘LIGA ROCKA 2017’ w Jeleniej Górze
- Festiwal ‘WIELUŃSKIE ROCKOWISKO 2017’ w Wieluniu

II miejsce
- Festiwal ‘GIWERA 2015’ w Giżycku,
- Festiwal ‘WIELKI OGIEŃ 2015’ w Ostrowcu Świętokrzyskim,
- Festiwal ‘GLIWICKI PORT ROCKA 2016’ w Gliwicach,
- Festiwal ‘GRAMY NAD PROSNĄ 2016’ w Kaliszu

III miejsce
- Festiwal ‘MIASTO ROCKA 2016’ w Babimoście,
- Festiwal ‘MROCK 2016’ w Tarnobrzegu,
- Festiwal LIHEŃ 2017’ w Hawierzów – Czechy,
- Ogólnopolski Przegląd Zespołów Muzycznych ‘JUWENALIADA 2017’ w Tarnowie

Wyróżnienia/Nagrody
- dla ZESPOŁU i Najlepszego Wokalisty Kamila Wojtczaka - Festiwal ‘GRAMY NAD PROSNĄ 2015’ w Kaliszu,
- dla ZESPOŁU - Festiwal ‘ROCK BATTLE OF BARCJA 2015’ w Bartoszycach,
- dla ZESPOŁU - Festiwal ‘GLIWICKI PORT ROCKA 2015’ w Gliwicach,
- Nagroda Publiczności – ‘ROCK MAY FESTIVAL 2016’ w Skierniewicach,
- Nagroda dla Najlepszego Basisty - Rafała Baki – ‘WIELKI OGIEŃ 2015’ w Ostrowcu św.
- Nagroda za Najlepszy Polski Tekst – od Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu na Festiwalu ‘UnderGramy 2016’ w Tczewie,
- Nagroda Publiczności – ‘MIASTO ROCKA 2016’ w Babimoście,
- Nagroda dla Najlepszego Perkusisty - Filipa Ciurusia - Festiwal ‘GRAMY NAD PROSNĄ 2016’ w Kaliszu
- Nagroda dla Najlepszego Perkusisty - Filipa Ciurusia – ‘LIGA ROCKA 2017’ w Jeleniej Górze
- Nagroda dla Najlepszego Gitarzysty – Michała Niedzielskiego – ‘LIGA ROCKA 2017’ w Jeleniej Górze

Finały
- Festiwal ‘GENERACJA 2015’ w Koszalinie,
- Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne ‘MUZYCZNA JESIEŃ 2015’ w Grodkowie,
- Festiwal ‘ROCKwMOK 2016” w Międzyrzecu Podlaskim,
- Przegląd muzyczny ‘BARABANY 2016’ w Białymstoku,
- III edycja Festiwalu ‘ROCKOWANIE 2016’ w Radomsku,
- Konkurs ‘ORLEN MARATHON JAM SESSION 2016’ w Warszawie,
- Konkurs ‘PRZEBOJEM NA ANTENĘ 2016’ w Hajnówce
- Festiwal ‘WIELKI OGIEŃ 2016’ w Ostrowcu Świętokrzyskim
- Festiwal ‘ERROR 2016’ w Barczewie
- Festiwal ‘MAYDAY ROCK FESTIVAL 2016’ w Głogowie
- Festiwal ‘LIHEŃ 2017’ – Czechy (festiwal wieloetapowy - koncerty finałowe w Ostrawie, Ołomuńcu oraz Trzyńcu)
- Festiwal ‘ROCKOWISKO ZWIERZYNIEC 2017’ – w Zwierzyńcu

Inne osiągnięcia
Recenzja płyty ‘The Rising” w magazynie GITARZYSTA PL. (wyd. sierpniowe 2015), w magazynie METAL HAMMER (wyd. wrześniowe 2015), w magazynie TOP GUITAR (wyd. lutowe 2016)
Plebiscyt Polskiego Radia Kielce ‘MUZYCZNE MIKOROFONY’ – kategoria PŁYTA ROCKU 2015,
Festiwal SCYZORYKI – statuetka w kategorii PŁYTA ROKU 2015

Koncerty m.in.
Festiwal MASTERS OF ROCK 2017 Vizovice w Czechach, MUZYCZNA OWCZARNIA w Szczawnicy, klubie PIĘKNY PIES w Krakowie, klubie SEMAFOR w Skarżysku Kamiennej, klubie PERSPEKTYWY w Ostrowcu, klubie UNDERGROUND w Sosnowcu, klubie MIASTO w Bielsku-Białej, Kampus Rybnik Park, klubie BOHOMAZ LAB w Kielcach, Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach, WOŚP 2017-Giżycko, WOŚP 2017-Węgorzewo, PUBIE u SZEWCA w Lublinie, CHILLOUT CLUB w Kraśniku i wielu innych

Dane kontaktowe/platformy:

https://www.facebook.com/folya.eu/

www.folya.pl

https://www.instagram.com/folya.band/

https://www.youtube.com/channel/UCRHIDpit5wrVSHBYNEW5HnA

https://twitter.com/folyaband

https://soundcloud.com/folya-2

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder