9.9

1939
Urodził się Zbigniew Namysłowski, saksofonista altowy. Swoją przygodę z jazzem rozpoczął w 1957 r. w Klubie Studenckim Hybrydy. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą,
Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.

1941
W Dawson w stanie Georgia przyszedł na świat Otis Redding, afroamerykański piosenkarz tworzący muzykę w gatunku soul w stylach deep soul i southern soul. Był jednym z najwybitniejszych
twórców muzyki tego gatunku.

1952
W Sunderland urodził się David Stewart, muzyk i producent nagrań, wokalista, gitarzysta i multiinstrumentalista, członek grupy Eurythmics, założyciel grup Spiritual Cowboys, Vegas i Platinum Weird, kompozytor muzyki filmowej.

1975
W Burnaby w Kolumbii Brytyjskiej urodził się Michael Bublé - kanadyjski wokalista jazzowy i popowy oraz aktor. W 2003 nagrał album Michael Bublé, który zdobył sporą popularność na całym świecie. Bublé dysponuje oryginalną, ciepłą barwą głosu.

1983
Singiel "Every Breath You Take" The Police uplasował się na 1. miejscu amerykańskiego zestawienia i pozostawał tam przez 8 tygodni.

2004
Zmarł Ernie Ball, (Sherwood Roland Ball), amerykański muzyk, wynalazca i lutnik. Ball na początku lat 60. XX wieku założył firmę wytwarzającą struny gitarowe obecnie funkcjonującą pod nazwą Ernie Ball Company. Strun sygnowanych jego nazwiskiem używają np. muzycy zespołu Green Day.

2003
Zmarł Jerzy Kawalec (ps. Kawa), basista zespołu Krzak. Był uznawany za jednego z najlepszych polskich basistów rockowych. Nagrał ponad 30 płyt. Współpracował m.in. z: Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Martyną Jakubowicz, Zbigniewem Hołdysem, zespołami Apogeum, Bezdomne Psy, Czarne Komety z Południa, DDD, Irek Dudek Symphonic Blues, Cree.

9/9

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder