9.12

1934
Urodziła się Irena Santor piosenkarka śpiewająca mezzosopranem. W latach 1951–1959 była solistką zespołu Mazowsze. Jest laureatką międzynarodowych festiwali piosenkarskich oraz
wykonawczynią wielu utworów, które stały się przebojami.

1942
Urodził się Henryk Zomerski, muzyk big-beatowy, grający na gitarze basowej i instrumentach klawiszowych. W 1962 był współzałożycielem formacji Niebiesko-Czarni, był jej członkiem do 1963.
W latach 1965- 66 był członkiem Czerwonych Gitar, gdzie występował pod pseudonimem Janusz Horski.

1954
Urodził się Jack Sonni – amerykański gitarzysta, były członek grupy Dire Straits. Wziął udział w sesji nagraniowej albumu Brothers in Arms oraz w trasie koncertowej promującej ten album.

1957
Urodził się Steve Askew, gitarzysta grupy Kajagoogoo, działającej w latach 1981-1986.

1958
Urodził się Nick Seymour, basista i wokalista grupy Crowded House.

1963
Ukazuje się pierwszy album grupy The Supremes zatytułowany "Meet the Supremes."

1964
W Niemczech urodził się Paul Landers (Heiko Paul Hiersche). Wokalista zespołu Rammstein .

1966
W USA ukazuje się album "Fresh Cream" grupy Cream którą tworzyli: Eric Clapton – gitara, wokal, Jack Bruce – wokal, gitara basowa, harmonijka oraz Ginger Baker – perkusja, wokal. Debiutancki album grupy Cream nagrany został między lipcem a październikiem 1966 roku. i wydany w grudniu tego samego roku.

1966
Zespół Czerwone Gitary po raz pierwszy wystąpił w Sali Kongresowej w czasie imprezy pod nazwą Gitariada.

1968
Urodził się Brian Bell, gitarzysta i drugi wokalista amerykańskiej grupy Weezer, w którym gra na gitarze oraz śpiewa. Występuje również w założonym przez siebie zespole Space Twins oraz w projekcie o nazwie The Relationship.

1972
We Frankfurcie nad Menem urodził się Frank Edwin Wright III, występujący pod pseudonimem Tré Cool amerykański muzyk, perkusista zespołu Green Day.

1974
Wytwórnia EMI wydała pierwszy solowy album George'a Harrisona "Dark Horse."

1978
Pod nazwą "The Blues Brothers" John Belushi i Dan Aykroyd nagrali wspólnie utwór "Soul Man" który znalazł się również w filmie "The Blues Brothers"

1984
W Hamburgu, podczas trasy "Some Great Reward Tour", został zarejestrowany pierwszy pełnometrażowy oficjalny materiał video grupy Depeche Mode. Premierę miał w roku 1985, gdy wydany został w formie kasety VHS pod tytułem "The World We Live In And Live In Hamburg".

1985
W krakowskim Teatrze STU odbył się koncert grupy Dżem. Materiał nagrany w czasie imprezy ukazał się na płycie "Absolutely Live"

1995
Amerykańska grupa Grateful Dead ogłosiła decyzję o zakończeniu działalności. Powodem była śmierć Jerry'ego Garcii, lidera formacji.

12/9

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder