9.1

1941
Na Staten Island urodziła się Joan Baez, wokalistka, gitarzystka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka nagrań. To właśnie ona, podczas jednego ze swoich koncertów zaprezentowała
światu początkującego Boba Dylana. Dwukrotnie gościła w Polsce ­ w roku 1985 i 1989.

1944
W Heston w Wielkiej Brytanii urodził się Jimmy Page, od 1968 do 1980 roku gitarzysta Led Zeepelin. Grał również w Yardbirds. W latach 1983 - ­87 kierował grupą The Firm, a w 1993 wspólnie z Davidem Coverdalem nagrał album "Coverdale/Page".

1954
W Nowym Jorku urodził się David Johansen, wokalista grupy New York Dolls. Po rozwiązaniu grupy w roku 1975 zajął się karierą solową.

1963
Do zespołu The Rolling Stones dołączył nowy perkusista, były członek grupy Blues Incorporated, Charlie Watts.

1965
Urodził się Marcin Grochowalski, perkusista rockowy, współzałożyciel i perkusista zespołu Azyl P. Z zespołem Azyl P. nagrał dwie długogrające płyty Live i Nalot.

1967
Urodził się Dave Matthews muzyk amerykański pochodzenia południowoafrykańskiego, wokalista, gitarzysta, autor tekstów oraz muzyki, jeden z założycieli grupy Dave Matthews Band.

1971
Urodził się Maciej "Ślimak" Starosta, kompozytor, wokalista i instrumentalista, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Znany jest przede wszystkim z występów w grupie Acid Drinkers w której gra na perkusji, okazjonalnie także śpiewa i gra na gitarze. Wraz z zespołem ośmiokrotnie otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Od 1993 roku współtworzy także zespół Flapjack. Natomiast od 1999 roku gra w zespole Roberta Friedricha Arka Noego. W latach 1996 - ­1999 występował w grupie 2Tm2,3. Współpracował także z zespołami Houk i Dog Family.

1976
Utwór "Bohemian Rhapsody" grupy Queen znalazł się na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów i pozostał tam przez kolejne dziewięć tygodni. Singiel sprzedał się w ilości ponad miliona egzemplarzy. Po raz kolejny znalazł się na pierwszym miejscu listy w 1991 roku i pozostał tam przez pięć tygodni. Stało się to po śmierci Freddiego Mercury. "Bohemian Rhapsody" został trzecim najlepiej sprzedającym się singlem wszech czasów w Wielkiej Brytanii.

1979
W sali Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku odbył się charytatywny koncert The Music for UNICEF. Wśród występujących gwiazd znaleźli się między innym Bee Gees, ABBA, Elton John, Donna Summer, Olivia Newton ­John, Rod Stewart i Earth Wind and Fire.

1987
Wytwórnia EMI ogłosiła plany wydania na płytach kompaktowych pierwszych czterech spośród wszystkich oryginalnych albumów The Beatles.

1/9

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder