8.9

1897
Urodził się Jimmie Rodgers (James Charles Rodgers), piosenkarz country. Wśród pierwszych gwiazd muzyki country i pionierów tego gatunku, Rodgers był również znany jako
"The Singing Brakeman", "The Blue Yodeler", albo "The Father of Country Music".

1944
Urodziła się Mira Kubasińska - wokalistka, była członkini blues-rockowego zespołu Breakout. Największą sławę Kubasińska zdobyła w latach 60 i 70. występując z zespołem Blackout, przekształconym w 1968 roku w Breakout. U boku lidera tych grup Tadeusza Nalepy śpiewała wielkie przeboje tamtego czasu: "Gdybyś kochał, hej", "Chciałabym być słońcem", "Na drugim brzegu tęczy", "Czarno-czarny film". W latach 70. występowała też solo. Zmarła w październiku 2005 roku.

1944
W Wilnie urodziła się Ada (właśc. Adrianna) Rusowicz, późniejsza wokalistka bigbeatowego zespołu Niebiesko-Czarni. Z zespołem Niebiesko-Czarni występowała do jego rozwiązania w 1976 roku, przy czym od 1967 r. była jego solistką. Następnie Rusowicz występowała z Wojciechem Kordą w duecie Ada i Korda, ale zespół nie odniósł sukcesu. W 1980 roku wycofała się z pracy estradowej i na kilka lat poświęciła życiu rodzinnemu.

1945
W Coseley w Wielkiej Brytanii urodził się Kelly Groucutt, gitarzysta basowy i wokalista grupy Electric Light Orchestra. Do zespołu dołączył w 1974 i pozostawał jego członkiem przez kolejnych dziewięć lat w W 1974 roku zastąpił w niej Michaela D'Albuquerque. W 1985 roku rozstał się z ELO i rozpoczął karierę solową.

1945
W San Bruno w stanie Kalifornia urodził się Ron "Pigpen" McKernan, wokalista, pianista i organista grupy The Grateful Dead. Zmarł 8 marca 1973.

1946
Urodził się Krzysztof Krawczyk, piosenkarz obdarzony charakterystycznym barytonowym głosem, gitarzysta i kompozytor. Wokalista zespołu Trubadurzy, artysta solowy od 1973. Wylansował wiele znanych przebojów.

1947
W Lakewood w stanie Ohio urodził się Benjamin Orr (Benjamin Orzechowski), gitarzysta basowy i wokalista amerykańskiego zespołu nowofalowego The Cars, w którym występował nieprzerwanie w latach 1976–1988.

1960
Urodził się David Steele, basista w zespole Fine Young Cannibals. Po zakończeniu swojej kariery w Fine Young Cannibals, Steele odgrywał szereg innych ról w przemyśle muzycznym. Pojawił się na ponad dwudziestu innych albumach, najczęściej jako wokalista, ale także jako gitarzysta i perkusista. Jest także producentem muzycznym

1972
Ukazał się singiel "Children of The Revolution" zespołu T. Rex. Singiel wydała EMI Reprise a producentem był Tony Visconti.

9/8

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder