8.12

1943
W Melbourne na Florydzie urodził się Jim Morrison, poeta i piosenkarz rockowy, znany najlepiej jako wiodący wokalista i twórca tekstów psychodeliczno-rockowej grupy The Doors.
Epizodycznie także prozaik, aktor, reżyser filmowy i scenarzysta.

1945
W Zielonej Górze przyszła na świat gwiazda polskiej piosenki, Maryla Rodowicz. Jest pasjonatką samochodów marki Porsche. Jej pierwszy samochód tej marki można oglądać w muzeum motoryzacji w Otrębusach. Obecnie jeździ czerwonym Porsche 911 Carrera.

1947
Urodził się Gregory Lanoir Allman, amerykański gitarzysta, klawiszowiec, wokalista i autor tekstów zespołu Allman Brothers Band z którym w roku 1995 wstąpił do panteonu Rock and Roll Hall of Fame. Nagrywał również solo - jego największym przebojem była piosenka "Midnight Rider."

1957
Urodził się Phil Collen, gitarzysta zespołu Def Leppard, w którym zastąpił Pete'a Willisa. W 2004 roku muzyk wraz z Steve'em Clarkiem został sklasyfikowany na 41. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

1959
Urodził się Paul Rutheford, drugi obok Holliego Johnsona wokalista Frankie Goes To Hollywood.

1962
Urodził się Marty Friedman, muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny, pisarz, publicysta i osobowość telewizyjna, wirtuoz gitary. Były członek grup Cacophony i Megadeth.

1966
W Dublinie urodziła się Sinead O'Connor - irlandzka wokalistka i autorka piosenek. Debiutowała w latach 80. z zespołem In Tua Nua, natomiast karierę solową rozpoczęła w 1986 roku. Pierwszy singel, „Heroine”, wydała w 1986 roku. Był to duet z gitarzystą U2 The Edge.

1967
W Wielkiej Brytanii ukazuje się album "Their Satanic Majesties Request" to szósty w Wielkiej Brytanii i jedenasty w Stanach Zjednoczonych album grupy The Rolling Stones.

1968
Graham Nash, który trzy dni wcześniej opuścił zespół The Hollies, razem z Davidem Crosbym i Stephenem Stillsem, sformował grupę Crosby, Stills and Nash.

1973
W USA przyszedł na świat wokalista zespołu Slipknot – Corey Taylor. Pierwszym zespołem w którym grał był Stone Sour. Grupa zawiesiła działalność w 1997 roku ze względu na przejście Coreya do Slipknot. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 86. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.

1980
John Lennon został zastrzelony przez Marka Davida Chapmana przed swoim domem w Dakota House w Nowym Jorku. Chapman oddał pięć strzałów. Celu dosięgły cztery kule - dwa pociski trafiły Lennona w plecy, przebijając płuco i przechodząc przez pierś, jeden strzaskał obojczyk, a kolejny odbił się rykoszetem i przebił aortę. Artysta zmarł w szpitalu Roosevelta w wyniku wykrwawienia. Miał 40 lat.

1982
Zmarł Marty Robbins, aktor, muzyk, kompozytor i kierowca NASCAR.

2000
Sting, brytyjski muzyk i wokalista, został 2168. artystą, którego nazwisko i gwiazda pojawiły się na Hollywood Walk Of Fame.

2004
W Columbus w stanie Ohio obłąkany fan zastrzelił podczas koncertu metalowej grupy Damageplan cztery osoby, w tym 38-letniego gitarzystę zespołu, Dimebaga Darrella (ex-Pantera). Nathan Gale zdążył oddać aż 15 strzałów, nim sam został zabity przez oficera policji.

12/8

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder