8.11

1946
W Birmingham urodził się Roy Wood, multiinstrumentalista, lider grupy The Move popularnej w londyńskim undergroundzie pod koniec lat 60. Później współpracował z ELO,
a także grupą Wizzard. W 1973 roku nagrał pierwszy album solowy - "Boulders".

1949
W Burbank w Stanach Zjednoczonych urodziła się Bonnie Raitt, wokalistka, gitarzystka, pianistka i kompozytorka. Zadebiutowała w 1971 roku albumem "Bonnie Raitt". Nagrywała również z Little Feat, Jacksonem Brownem i Johnem Lee Hookerem. Ma na koncie cztery nagrody Grammy.

1957
W Londynie urodził się Porl Thompson, multiinstrumentalista, artysta-malarz, klawiszowiec, gitarzysta, saksofonista i flecista The Cure. Naprawdę nazywa się Paul Stephen Thompson.

1965
W Gdyni urodził się Jędrzej Kodymowski, znany jako Kodym - wokalista, muzyk i kompozytor, założyciel zespołu Apteka. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

1968
Oficjalnie ogłoszono, że Jean Terrell zastąpi Dianę Ross w The Supremes. Ross opuściła zespół aby rozpocząć karierę solową.

1971
W londyńskim Trident Studio David Bowie rozpoczął nagrywanie swojej przełomowej płyty "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars". Większość materiału zarejestrowano w ciągu dwóch tygodni.

1971
Ukazał się czwarty, niezatytułowany, studyjny album zespołu Led Zeppelin zazwyczaj nazywany po prostu Led Zeppelin IV. Z albumu Led Zeppelin IV wydanego 8 listopada 1971 pochodzi utwór „Stairway to Heaven”, który nigdy oficjalnie nie został wydany jako singiel.

1974
Ukazał się "Sheer Heart Attack" – trzeci studyjny album zespołu Queen. Dopiero ten album okazał się pierwszym prawdziwym sukcesem komercyjnym w dorobku zespołu. Z tego albumu pochodzi pierwszy przebój zespołu, "Killer Queen".

1994
Były burmistrz Palm Springs Sonny Bono, który porzucił muzykę dla polityki, zwyciężył w wyborach w Kalifornii i zdobył mandat do Izby Reprezentantów.

1995
Paul McCartney jako pierwszy artysta popowy został członkiem Królewskiego Kolegium Muzycznego.

11/8

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder