7.9

1936
W Lubbock w Teksasie urodził się Buddy Holly, piosenkarz, pionier rockandrolla, gitarzysta, kompozytor. Był jednym z muzycznych wzorców dla artystów takich jak Jimi Hendrix, The Beatles,
The Beach Boys, Elvis Costello, The Rolling Stones czy Bob Dylan.

1949
W Newark w stanie New Jersey urodziła się Gloria Gaynor, amerykańska piosenkarka ery disco lat 70. Śpiewać zaczynała na początku lat 70. w zespole The Soul Satisfiers. W 1965 roku nagrała swój pierwszy solowy singel „She'll Be Sorry/Let Me Go Baby".

1951
W Akron w stanie Ohio urodziła się Chrissie Hynde, piosenkarka i gitarzystka rockowa, liderka zespołu The Pretenders. W 1985 r. nagrała wraz z zespołem UB40 cover piosenki I Got You Babe, dokładnie po 20 latach od jej wykonania przez duet Sonny & Cher.

1953
Urodził się Benmont Tench, klawiszowiec grupy Tom Petty And The Heartbreakers.

1956
W Chorzowie urodził się Ryszard Riedel, charyzmatyczny wokalista grupy Dżem. Do zespołu Jam dołączył w 1973 roku. Był autorem większości tekstów grupy, współkompozytorem, grał również na harmonijce ustnej. W wyniku uzależnienia od narkotyków zmarł 30 lipca 1994 roku.

1969
Urodził się Mikis Cupas, muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, urodzony w Polsce, jego rodzice są Grekami. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV, na co dzień związany z grupą Wilki.

1978
Perkusista grupy The Who - Keith Moon umarł podczas snu, po zażyciu 32 tabletek środka o nazwie Herminevrin osłabiającego głód alkoholowy, które popił alkoholem. W przeddzień był na przyjęciu wydanym przez Paula McCartneya z okazji premiery filmu "The Buddy Holly Story".

1987
Ukazała się pierwsza płyta kapeli Pink Floyd po odejściu Rogera Watersa - "A Momentary Lapse of Reason". Nagrany został w pierwszej połowie 1987 roku, a wydany 8 września 1987. W pracach nad płytą wziął udział powracający do zespołu Richard Wright, lecz jedynie na prawach muzyka sesyjnego. Producentami albumu byli Bob Ezrin oraz David Gilmour.

2008
Zmarł Chris Dudek alias Witchhunter, oryginalny perkusista niemieckiej formacji Sodom.

9/7

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder