7.8

1946
Urodził się Janusz Kruk, muzyk, kompozytor, wokalista i lider zespołu 2 plus 1. W latach 1968–1970 działał w założonym przez siebie zespole Warszawskie Kuranty, w którym występował razem
z Elżbietą Dmoch. W styczniu 1971 para nawiązała współpracę z Andrzejem Rybińskim, co dało początek nowemu zespołowi – 2 plus 1, który stał się jedną z najpopularniejszych polskich grup XX wieku.

1953
W Gdańsku urodził się Andrzej Pawlukiewicz - pianista, kompozytor i aranżer, członek grup Wały Jagiellońskie i Nasza Basia Kochana.

1958
W Worksop w Anglii przyszedł na świat Bruce Dickinson, charyzmatyczny wokalista heavymetalowej grupy Iron Maiden. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 7. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 2. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

1960
W Londynie urodziła się wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Jacquie O'Sullivan. W latach 1988-91 była członkinią brytyjskiej grupy Bananarama.

1966
W Atlancie w USA urodziła się Kristin Hersh, amerykańska gitarzystka i wokalistka, twórczyni zespołu Throwing Muses. Obecnie również liderka grającej w stylu rocka alternatywnego grupy 50 Foot Wave.

1984
Zmarła wybitna amerykańska wokalistka R&B Esther Philips. Poza R&B wykonywała także utwory popowe, country, jazzowe i soulowe.

1991
Zmarła Kalina Jędrusik, aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i artystka kabaretowa.

8/7

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder