7.12

1949
W Pomonie (Kalifornia) urodził się Tom Waits, ceniony amerykański wokalista i kompozytor, który nigdy nie wylansował żadnego przeboju, ale wiele jego nagrań spopularyzowali inni wykonawcy.
Choć twórczość Waitsa zaliczana jest do rocka, to w jego muzyce krzyżują się wpływy jazzu, bluesa, folku, rock and rolla i tradycyjnego popu.

1952
W Katowicach urodził się Adam Otręba, muzyk rockowy, gitarzysta i jeden z założycieli grupy Dżem, brat basisty Dżemu Benedykta Otręby. Najczęściej posługuje się białą gitarą Gibson Les Paul Custom oraz Fender Stratocaster.

1963
Telewizja BBC zarejestrowała specjalny koncert The Beatles w Empire Theatre w Liverpoolu dla ponad 2000 członków fan klubu, który wyemitowała wieczorem w programie "It's The Beatles".

1963
Urodziła się niemiecka wokalistka Claudia Brucken. Od 1982 roku śpiewała w grupie Propaganda.

1991
Album "Achtung Baby" grupy U2 zadebiutował na pierwszym miejscu listy albumów Billboardu.

1996
W Sali Kongresowej w Warszawie wystąpił na jedynym koncercie Peter Green - gitarzysta, wokalista bluesowy, twórca słynnej grupy Fleetwood Mac. W czasie tego koncertu w jego zespole Splinter Group na perkusji grał nieżyjący już muzyk Cozy Powell.

2007
W Albany, rodzinnym mieście Raya Charlesa, stanął odlany w brązie pomnik legendarnego piosenkarza. Podobizna artysty została odsłonięta podczas ceremonii z udziałem rodziny Charlesa oraz setek fanów. Ray Charles, który zmarł w 2004 roku w wieku 73 lat, był najbardziej znanym obywatelem Albany, a nagrana przez niego wersja piosenki "Georgia On My Mind" została w 1979 roku oficjalnym hymnem jego rodzinnego stanu Georgia.

12/7

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder