6.9

1942
Urodził się Dave Bargeron, członek grupy Blood Sweat And Tears. Nagrywał również między innymi z Donaldem Fagenem, Joe Cockerem i Paulem Simonem. W zespole Blood Sweat And Tears
grał instrumentach dętych.

1943
W Great Brookham niedaleko Cambridge w Wielkiej Brytanii urodził się Roger Waters - muzyk progresywny, wokalista, gitarzysta basowy, kompozytor, autor tekstów i producent nagrań. W latach 1965-83 był współzałożycielem i członkiem grupy Pink Floyd. Jako solista zadebiutował w 1984 roku albumem "The Pros And Cons Of Hitch Hiking". Jest pomysłodawcą i producentem przedstawienia muzycznego "The Wall in Berlin" wystawionego 21 lipca 1990 roku w zjednoczonym Berlinie.

1941
Urodził się Mickey Waller, perkusista Jeff Beck Group, De Luxe Blues Band oraz muzyk sesyjny między innymi Roda Stewarta, Long Johna Baldriego oraz Andy Bowna.

1946
W Krakowie urodził się Jacek Zieliński - założyciel i obecny lider zespołu Skaldowie. Wybitny wokalista, skrzypek i trębacz. Ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, studiował w klasie altówki na WSM w Krakowie. W 1980 roku przygotował dla Piwnicy Pod Baranami spektakl do słów Wiesława Dymnego "Pieśń nad pieśniami, czyli człowieka Ballada o miłości".

1948
Urodził się Charles 'Claydes Smith', gitarzysta Kool And The Gang. W 1967 roku zastąpił w niej Woody'ego Sparrowa.

1954
W Filadelfii w stanie Pensylwania urodził się Louis Molino, perkusista grupy Cock Robin.

1961
W Oslo urodził się Pål Waaktaar, członek zespołu A-ha. W zespole jest kompozytorem i gra na gitarze. Kawaler I Klasy Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa. Odznaczenie to otrzymał w 2012 roku.

1966
Urodził się Timothy 'Nibbs' Carter, basista zespołu Saxon. Zagrał na jedenastu albumach studyjnych zespołu.

1967
Urodziła się Macy Gray, znana również jako Natalie Hinds lub Nemesis Jaxson – amerykańska piosenkarka soul i R&B, producentka muzyczna i aktorka. Jako piosenkarka Macy Gray znana jest ze swojego charakterystycznego, chrapliwego głosu.

1971
Urodziła się Dolores Mary Eileen O’Riordan Burton – irlandzka piosenkarka i wokalistka zespołu The Cranberries.

1974
Urodziła się Nina Persson (Elisabet Nina Persson), wokalistka zespołu The Cardigans. Pojawiła się w piosence Manic Street Preachers - Your Love Alone Is Not Enough. 16 czerwca 2001 roku poślubiła muzyka i kompozytora Nathana Larsona.

1990
W wieku 49 lat zmarł Tom Fogerty, w latach 1964-70 gitarzysta grupy Creedence Clearwater Revival. Był bratem wokalisty i współzałożyciela zespołu Johna Fogerty'ego.

1997
W czasie uroczystości pogrzebowych księżnej Diany w londyńskim opactwie Westminster Elton John zaśpiewał piosenkę "Candle In The Wind" z nowym tekstem Berniego Taupina. Po nabożeństwie nagrał ten utwór w studiach Townhouse. Singiel ukazał się 13 września i w ciągu tygodnia osiągnął nakład 1,5 miliona egzemplarzy.

9/6

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder