5.9

1945
W Glasgow w Szkocji urodził się Al Stewart, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. Popularność zdobył w drugiej połowie lat 70.

1946
Na Zanzibarze w Tanzanii urodził się Freddie Mercury czyli Farrokh Bulsara. Był wieloletnim liderem jednego z najważniejszych zespołów rockowych wszech czasów - Queen. Wielokrotnie wyróżniany tytułem jednego z najlepszych wokalistów w historii muzyki popularnej.

1946
Urodził sie Buddy Miles, afroamerykański perkusista, który zaczynał w grupie Electric Flag. W 1968 roku założył grupę Buddy Miles Express. Na ich płycie grał między innymi Jimi Hendrix. Później Miles grał w grupie Hendrixa - Band Of Gypsies. Po śmierci legendarnego gitarzysty założył zespół Buddy Miles Band. Grał również z Carlosem Santaną.

1949
Urodził się Dave 'Clem' Clemson, gitarzysta brytyjskiej grupy Humble Pie. Wcześniej związany z zespołem Colosseum.

1961
W Hatfield w Anglii urodził się Sal Solo (właściwie Charles Peter Smith), brytyjski wokalista i kompozytor, początkowo związany z zespołem Classix Nouveaux, następnie z francuską grupą Rockets. Nagrywał także solo.

1969
Urodził się syn Franka Zappy - Dweezil Zappa. Jest wokalistą, gitarzystą i kompozytorem. Pierwszy album - "Havin' A Bad Day" - nagrał w wieku 17 lat.

1981
Stevie Nicks, członkini Fleetwood Mac, rozpoczęła karierę solową w nowej wytwórni Modern Records, założonej głównie w celu wydawania jej płyt.

1990
B.B. King otrzymał swoją gwiazdę na hollywoodzkim Chodniku Sławy, Hollywood Walk of Fame.

2006
Gitarzysta Marc Ford pożegnał się z zespołem The Black Crowes. Na dwa dni przed rozpoczęciem jesiennej trasy przedstawiciel muzyka przysłał faks oznajmiający odejście z The Black Crowes "ze skutkiem natychmiastowym".

9/5

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder