5.8

1942
Urodził się Rick Huxley, gitarzysta basowy grupy Dave Clark Five. Dołączył do grupy w 1958 roku i zagrał na wszystkich hitach zespołu.

1954
Urodził się Eddie Ojeda, gitarzysta zespołu Twisted Sister.

1959
W Port Sunlight urodził się angielski wokalista i kompozytor Peter "Pete" Burns. Zasłynął przede wszystkim jako frontman dance’owej grupy Dead or Alive.

1960
Urodził się Stuart Croxford Neale, klawiszowiec grupy Kajagoogoo.

1964
Urodził się MCA, wokalista Beastie Boys. Naprawdę nazywał się Adam Yauch.

1966
W Wielkiej Brytanii ukazał się "Revolver", siódmy studyjny album zespołu The Beatles. Producentem jest ponownie George Martin.

1967
Odbyła się premiera pierwszej płyty zespołu Pink Floyd, "The Piper At The Gates of Dawn". Płytę nagrano w 1967 roku w EMI Abbey Road Studios w Londynie.

1968
Zmarł Luther Perkins, amerykański gitarzysta country, który razem z Johnnym Cashem grał w zespole Tennessee Three.

1968
W Montrealu urodziła się kanadyjska wokalistka country Terri Lynn Sauson, znana jako Terri Clark.

1971
W Filadelfii urodził się Jared "Evil" Hasselhoff (Jared Victor Hennegan), muzyk, gitarzysta basowy, obecnie związany z zespołem Bloodhound Gang.

1972
Za sprawą Clive'a Davisa zespół Aerosmith podpisał kontrakt z CBS Records. Opiewał on na sumę 125 tysięcy dolarów.

1973
W Antwerpii urodził Christian Olde Wolbers, belgijski gitarzysta grający industrialny metal, członek zespołu Arkaea oraz były gitarzysta i basista formacji Fear Factory.

1974
Kompozytor, wokalista i producent Kim Fowley stworzył kobiecy zespół rockowy Runaways, w składzie którego znalazły się Joan Jett i Lita Ford.

1975
W Brighton urodził się Dan Hipgrave, gitarzysta brytyjskiego niezależnego zespołu Toploader.

1975
W Vantaa przyszedł na świat fiński wiolonczelista, kompozytor, producent i aranżer Eino Matti Toppinen, znany jako Eicca. Jest członkiem zespołu Apocalyptica, który uważa za swoje największe życiowe osiągnięcie. Na wiolonczeli zaczął grać w wieku 9 lat, jednocześnie ucząc się grać na perkusji.

1981
Olivia Newton-John otrzymała swoją gwiazdę na hollywoodzkim Walk of Fame.

1992
Zmarł Jeff Porcaro, perkusista sesyjny. Zdobywca nagrody Grammy, wraz z grupą Toto, w której występują/występowali również jego bracia: Steve i Mike Porcaro.

8/5

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder