5.1

1949
W Jersey City w Stanach Zjednoczonych urodził się George "Funky" Brown, perkusista grupy Kool And The Gang.

1950
Na Brooklynie urodził się Chris Stein, gitarzysta i kompozytor amerykańskiej grupy Blondie.

1951
Urodził się Peter "Biff" Byford, wokalista i autor tekstów. Biff Byford znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole heavymetalowym Saxon. Wraz z grupą nagrał ponad dwadzieścia albumów studyjnych oraz szereg pomniejszych wydawnictw.

1960
Urodził się Phil Thornalley, gitarzysta basowy, od roku 1984 związany z The Cure. W końcu lat 80. przystąpił do grupy Johnny Hates Jazz jako wokalista. Największy sukces komercyjny osiągnął jako producent i współautor przeboju "Torn" Natalie Imbruglii.

1966
Urodził się Jerzy Bohdan Durał, muzyk rockowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i autor tekstów grupy Ziyo, której debiut sceniczny odbył się podczas FMR Jarocin 1986. Z zespołem tym w różnych składach nagrał do tej pory 9 płyt występując na nich w roli wokalisty, basisty, klawiszowca, producenta, kompozytora muzyki i autora tekstów.

1969
W Canton (Ohio) urodził się Brian Hugh Warner ­ amerykański artysta znany lepiej jako Marilyn Manson, lider zespołu o tej samej nazwie.

1976
Przyszedł na świat Krzysztof Ostrowski – wokalista zespołu rockowego Cool Kids Of Death.

1978
W Sztokholmie przyszła na świat piosenkarka Emilia Rydberg. Popularność zyskała dzięki wydaniu singla „Big Big Word” w 1998 roku, który stał się światowym hitem.

1978
Sex Pistols wystąpili po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych ­ było to w Great Southeast Music Hall w Atlancie.

1983
W Instytucie Sztuki Współczesnej w Londynie zadebiutował duet Everything But The Girl.

1998
W wypadku narciarskim w Heavenly Valley zginął Sonny Bono ­ muzyk, kompozytor, producent, a prywatnie były mąż Cher, z którą tworzył popularny duet Sonny & Cher.

2005
Zmarł Danny Sugerman, znany przede wszystkim jako menedżer zespołu The Doors. Przyczyną śmierci był rak płuc. Sugerman miał 50 lat.

1/5

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder