4.8

1901
Urodził się Louis Armstrong, trębacz i wokalista jazzowy. Wyróżniał się stylem gry na trąbce i wokalistyką jazzową, do której wprowadził śpiew scatem. W 1990 Louis Armstrong
został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

1927
Jimmie "Singing Brakeman" Rodgers, pierwszy wielki gwiazdor muzyki country, zarejestrował pierwsze nagrania dla wytwórni Victor Records.

1947
W Berlinie Zachodnim urodził się Klaus Schulze, jedna z najważniejszych postaci w historii muzyki elektronicznej, współzałożyciel grup Tangerine Dream i Ash Ra Tempel, uznany artysta solowy.

1949
W Newcastle w Wielkiej Brytanii urodził się gitarzysta Frank Usher - muzyk grupy towarzyszącej Fishowi.

1952
Przyszła na świat Máire Brennan, wokalistka znana z występów w rodzinnej formacji Clannad. Jest najstarsza z dziewięciorga rodzeństwa a jej siostrą jest m.in. Enya. Przez jakiś czas nagrywała jako Maire Brennan.

1955
Urodził się Przemysław Pahl, perkusista rockowy. Od września 1982 do marca 1984 oraz w listopadzie i grudniu 1985 muzyk zespołu Lombard, z którym nagrał płyty Live oraz Wolne od cła.

1962
Urodził się gitarzysta i wokalista wspierający zespołu A Flock of Seagulls, Paul Reynolds.

1968
Grupa Yes wystąpiła po raz pierwszy na żywo. Było to w hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii a pojawili się tam w składzie Jon Anderson, Tony Kaye, Peter Banks, Chris Squire i Bill Bruford.

1969
Urodził się Max Cavalera, wokalista i gitarzysta metalowy, założyciel i do 1996 frontman Sepultury, od 1997 lider zespołu Soulfly, od 2007 współtwórca formacji Cavalera Conspiracy.

2005
Zmarł bluesman Little Milton Campbell. Największą popularnością cieszył się w latach 60., lansując między innymi przebój "We're Gonna Make It". Artysta miał 71 lat.

2007
W Las Vegas, w wieku 78 lat, zmarł znany amerykański piosenkarz i kompozytor Lee Hazlewood. Muzyk i producent zasłynął głównie jako autor piosenki "These Boots Are Made For Walkin'", nagranej przez Nancy Sinatrę w 1966 roku. Hazlewood w duecie z Nancy Sinatrą nagrał między innymi piosenki "Some Velvet Morning" i "Sugar Town". W 1970 roku kompozytor przeprowadził się do Szwecji, gdzie mieszkał przez następne 20 lat. W 1995 roku powrócił do showbiznesu.

8/4

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder