4.1

1936
Billboard ogłosił pierwszą na świecie listę płytowych bestsellerów, sporządzoną na podstawie ilości sprzedanych egzemplarzy. Na pierwszym miejscu znalazła się płyta skrzypka jazzowego Joe Venuti.

1942
Urodził się John McLaughlin, gitarzysta i założyciel zespołu The Mahavishnu Orchestra. Przed powstaniem The Mahavishnu Orchestra grał w Anglii z różnymi muzykami bluesowymi, rockowymi i jazzowymi, w roku 1969 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie dołączył do grupy Lifetime Tony'ego Williamsa.

1946
Urodził się Jerzy Skrzypczyk, perkusista zespołu Czerwone Gitary. W 1964 roku występował w zespole Pięciolinie. Od 1965 roku w zespole Czerwone Gitary.

1955
Urodził się Mark Hollis, muzyk, autor piosenek i wokalista zespołu Talk Talk.

1956
W Manchesterze urodził się Bernard Sumner, grający ­ jako Bernard Albrecht ­ na gitarze i instrumentach klawiszowych w zespole Joy Division. Po samobójczej śmierci Iana Curtisa założył wraz z pozostałymi członkami Joy Division nową grupę ­ New Order. W 1989 roku założył wraz z Johnnym Marrem z The Smiths postpunkową supergrupę Electronic.

1960
W Decatur w stanie Georgia urodził się Michael Stipe, jeden z założycieli amerykańskiej grupy rockowej R.E.M. Jest wokalistą, autorem tekstów piosenek, producentem muzycznym i filmowym.

1962
Urodził się Robin Guthrie, muzyk, producent, inżynier dźwięku, współzałożyciel zespołu Cocteau Twins.

1962
W Nowym Jorku urodził się Peter Steele, wokalista i basista, wieloletni członek Type O'Negative, związany również m.in z formacjami Carnivore i Repulsion.

1965
W Exeter w angielskim hrabstwie Devon przyszła na świat Beth Gibbons, wokalistka trip­hopowej grupy Portishead. W 2002 roku wspólnie z Paulem Webbem (eks­ Talk Talk) wzięła udział w projekcie Rustin' Man.

1967
Urodził się Benjamin Darvill, gitarzysta i perkusista w zespole Crash Test Dummies. Występuje również solo pod pseudonimem Son of Dave.

1972
Ukazał się czwarty album studyjny grupy Yes "Fragile". Album wydany został przez Atlantic Records a jego producentem był Eddy Offord.

1973
Grupa The Allman Brothers Band poinformowała na łamach magazynu Rolling Stone, że miejsce Berry Oakley'a po jego śmierci w zespole zajął Lamar Williams.

1986
Phil Lynott basista i wokalista Thin Lizzy zmarł na skutek przedawkowania narkotyków.

1988
Ukazał się kompilacyjny album kapeli Marillion, "B Sides Themselves". To zbiór najlepszych utworów zespołu Marillion nieopublikowanych na płytach, a jedynie na stronach B singli.

2000
W warszawskim Teatrze Małym odbyła się gala wręczenia nagród Paszporty Polityki. W kategorii Estrada statuetkę odebrał zespół Myslovitz.

2004
W warszawskim hospicjum zmarł Wojciech Seweryn, gitarzysta zespołu Lecha Janerki. Współpracował także z Anną Marią Jopek, Marcinem Rozynkiem i Fiolką Najdenowicz.

2011
Zmarł Mick Karn, kompozytor i multiinstrumentalista, członek zespołu Japan (w latach 1974-1982).

20144
Zmarł Gerry Rafferty, (Gerald Rafferty) – szkocki piosenkarz i kompozytor z pogranicza muzyki rockowej, popu i folku. Syn Szkotki i Irlandczyka.

1/4

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder