3.8

1926
W nowojorskiej dzielnicy Queens urodził się amerykański wokalista Tony Bennett - ulubiony piosenkarz Franka Sinatry. Wielokrotnie wyróżniany nagrodą Grammy. Laureat NEA Jazz Masters Award.

1951
Urodził się Johnny Graham, były gitarzysta grupy Earth, Wind & Fire. Grał też na trąbce i perkusji.

1963
W Bradford w Wielkiej Brytanii urodziła się Tasmin Archer, piosenkarka z pogranicza stylów soul, pop i rock. Przed rozpoczęciem solowej kariery muzycznej pracowała jako szwaczka, jednocześnie studiując i występując w chórkach z grupą Dignity. Jej pierwszym przebojem była piosenka "Sleeping Satellite" (1992).

1963
Urodził się Ed Roland (Edgar Eugene Roland III), amerykański muzyk, wokalista i gitarzysta, założyciel grającego alternatywnego rocka zespołu Collective Soul.

1963
Na przedmieściach Los Angeles urodził się James Hetfield, wokalista i współzałożyciel jednej z najpopularniejszych grup rockowych - Metallica. W 2004 roku muzyk wraz z Kirkiem Hammettem został sklasyfikowany na 2. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów magazynu Guitar World. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 24. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader. Ponadto w książce Joela McIvera pt. "The 100 Greatest Metal Guitarists" przyznano mu pozycję ósmą. W 2009 roku wokalista został sklasyfikowany na 5. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

1967
W Brixton urodziła się wokalistka i autorka tekstów, a także modelka Deborah Anne Dyer, znana jako Skin - wokalistka i frontmanka formacji Skunk Anansie. W roku 2003 zadebiutowała jako solistka płytą "Fleshwounds".

1968
Rozpoczął się Newport Pop Festival. Na scenie wystąpili między innymi Grateful Dead, Jefferson Airplane i Steppenwolf.

1970
W Sacramento urodził się Stephen Carpenter, współzałożyciel i gitarzysta amerykańskiego zespołu rockowego Deftones.

1971
W Nowym Jorku urodziła się Spinderella (Deidra Muriel Roper), wokalistka grupy Salt'N'Pepa.

1979
Nakładem Sire Records ukazała się płyta "Fear of Music" grupy Talking Heads. Nagrywana była w Nowym Jorku w okresie między kwietniem i majem 1979 przez podstawowy kwartet wraz z Brianem Eno. Album dotarł na 21 miejsce na Billboard 200 w USA oraz na 33 miejsce na UK Albums Chart.

2006
W Memphis zmarł Arthur Lee, wokalista i gitarzysta grupy Love, który od dłuższego czasu zmagał się z białaczką. Miał 61 lat. Zespół Love powstał w 1965 roku. Grupa przeszła do historii muzyki rockowej trzema pierwszymi albumami: "Love", "Da Capo" i "Forever Changes".

8/3

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder