31.8

1928
W Berlinie odbyła się premiera "Opery Za Trzy Grosze" autorstwa duetu Weil/Brecht. Publiczność w Berliner Theater była zaszokowana i równocześnie zafascynowana sztuką ukazującą Berlin
prostytutek, żebraków i biedaków.

1945
Urodził się Bob Welch (Robert Lawrence Welch), wokalista i gitarzysta w zespole Fleetwood Mac w latach 1971–1974. Po odejściu z zespołu nagrywał solo.

1945
W Belfaście w Irlandii Północnej urodził się George Ivan "Van" Morrison, brytyjski wokalista i multiinstrumentalista, autor tekstów i producent nagrań. W latach 1963- 67 był liderem grupy Them. Jako solista zadebiutował w 1967 roku płytą "Blowin' Your Mind".

1948
W Hanowerze w RFN urodził się Rudolf Schenker, gitarzysta, założyciel rockowego zespołu Scorpions. Jest starszym bratem Michaela Schenkera. W 2004 roku muzyk wraz z Uli Johnem Rothem został sklasyfikowany na 50. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

1951
W Gdańsku urodził się Sławomir Łosowski, klawiszowiec, lider i założyciel zespołu Kombi . Jest właścicielem studia nagraniowego SL Sound w gdańskiej dzielnicy Osowa.

1959
W Baltimore w stanie Maryland urodziła się Gina Shock, perkusistka grupy Go-Go's. Grała w niej od roku 1979 kiedy zastąpiła za bębnami Elisse Bello.

1963
Urodził się Robert Gawliński, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, i wokalista, współtwórca zespołu Madame i lider zespołu Wilki, Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

1970
W Nowym Jorku urodziła się Debbie Gibson, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka nagrań. Zadebiutowała w 1988 roku albumem "Out Of The Blue".

1973
Ukazał się trzynasty w Wielkiej Brytanii i osiemnasty w Stanach Zjednoczonych album "Goat's Head Soup" grupy The Rolling Stones. Wydała go wytwórnia Rolling Stones Records.

1987
Odbyła się premiera płyty "Bad" Michaela Jacksona. To siódmy solowy album Michaela Jacksona, wydany w 1987. Bad osiągnął status ośmiokrotnej platyny w Stanach Zjednoczonych. Został sprzedany na świecie w 45 milionach egzemplarzy. Płytę wydała wytwórnia Epic Records. Producentami byli Quincy Jones, Michael Jackson.

1991
Longplay "Metallica" kapeli Metallica trafił na pierwsze miejsce listy albumów Billboardu.

8/31

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder