31.12

1942
W Lancashire w Anglii urodził się Andy Summers, gitarzysta zespołu The Police. Jego ulubionymi gitarami są Fender Telecaster, do grania muzyki rockowej, oraz Gibson, do jazzu.

1943
Urodził się Pete Quaife, w latach 1963 - ­66 gitarzysta basowy The Kinks.

1943
Urodził się John Denver, piosenkarz muzyki country, folk i pop. Jego najbardziej znaną piosenką jest "Take Me Home, Country Roads"

1951
W Colorado Springs w USA urodził się basista Aerosmith, Tom Hamilton. Zaczął grę na gitarze w wieku 12 lat (nauczył go jego brat, który kupił gitarę kiedy Tom miał 4 lata), po 2 latach przerzucił się na bas, ponieważ jedyna lokalna grupa potrzebowała basisty.

1963
Urodził się Scott Ian, muzyk rockowy, gitarzysta, założyciel i lider thrashmetalowej/speedmetalowej grupy Anthrax. Felietonista polskiego magazynu muzycznego Mystic Art.

1969
W Filmore East w Nowym Jorku odbyły się pierwsze występy formacji Band Of Gypsys. Wystąpili w składzie: Jimi Hendrix, gitara, Buddy Miles - perkusja, Billy Cox - bas.

1971
W noc sylwestrową w sali Akademii Muzycznej w Nowym Jorku kapela The Band nagrałą płytę koncertową "Rock of Ages".

1973
W klubie "Chequers" w Sydney zadebiutował zespół AC/DC.

1974
Lindsay Buckingham i Stevie Nicks ­ para wokalistów i kompozytorów ­ otrzymała propozycję współpracy od zespołu Fleetwood Mac.

1979
W Chicago urodził się Robert Cory Bryar, perkusista amerykańskiego zespołu My Chemical Romance.

1983
Ukazał się longplay "1984" kapeli Van Halen, ostatnie studyjne nagranie z Davidem Lee Rothem. Kolejni wokaliści tej grupy to Sammy Hagar, Gary Cherone.

1984
W wyniku wypadku samochodowego, do którego doszło na autostradzie, perkusista Def Leppard Rick Allen, stracił lewą rękę. Wprawdzie muzyk trafił do szpitala, gdzie lekarze przyszyli mu ramię, jednak w ranę wdało się zakażenie i ręka musiała zostać amputowana. Perkusista przy pomocy zestawu elektronicznego uczył się grać jedną ręką.

1985
Zmarł Ricky Nelson, amerykański aktor i piosenkarz stylu country. Nelson był jednym z pierwszych nastoletnich artystów rockowych, cieszących się dużą popularnością - nie jedno sezonową, jak wielu jego naśladowców, lecz długoletnią. 31 grudnia 1985 roku zginął w katastrofie lotniczej. W roku 1987 Ricky Nelson został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame

12/31

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder