3.10

1938
Urodził się Eddie Cochran, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. Był jednym z pierwszych artystów wykorzystujących możliwości wielośladowego zapisu dźwięku.

1941
W Filadelfii w stanie Pensylwania urodził się Chubby Checker (Ernest Evans). Wokalista, który w latach 1960-64 umieścił wiele przebojów na światowych listach - największym z nich był "The Twist".

1949
W Palo Alto w Stanach Zjednoczonych urodził się Lindsay Buckingham, w latach 1974-87 wokalista i gitarzysta grupy Fleetwood Mac. Jako solista zadebiutował w 1981 roku albumem "Law And Order".

1951
W Los Angeles urodził się Kevin Moore, znany jako Keb' Mo'. Artysta ten w wyjątkowy dla siebie sposób łączy muzykę bluesową, soul i folk.

1952
W Windsorze w Anglii przyszedł na świat Mark Wilkinson, plastyk, mistrz aerografu, znany w świecie muzyki jako autor okładek do pierwszych płyt grupy Marillion i solowych płyt Fisha. Oprócz tego współpracował z tak różnymi artystami, jak Iron Maiden, Judas Priest, Bon Jovi, The Who i Kylie Minogue.

1954
W Dallas w stanie Teksas urodził się Steve Ray Vaughan, wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i producent nagrań. Był najwybitniejszym gitarzystą bluesowo-rockowym swego pokolenia.

1956
Urodził się Mieczysław 'Mechanik' Jurecki, basista Budki Suflera. Jurecki jest też pomysłodawcą konkursu „Solo życia” – wyłaniającego młodych i zdolnych instrumentalistów. Impreza odbywa się corocznie w Lublinie, począwszy od 2005.

1962
W Atenach na świat przyszedł Tommy Lee (Thomas Lee Bass), perkusista amerykańskiej grupy Mötley Crüe, były mąż Pameli Anderson.

1969
W Fullerton w Kalifornii urodziła się Gwen Stefani, wokalistka zespołu No Doubt, która z powodzeniem wstępuje także jako solistka.

1992
Podczas występu w programie telewizyjnym "Saturday Night Live" Sinead O'Connor odśpiewała a cappella utwór Boba Marleya "War" ze zmodyfikowanym tekstem, protestując w ten sposób przeciw przypadkom molestowania seksualnego w obrębie kościoła katolickiego, po czym podarła przed kamerami zdjęcie papieża Jana Pawła II.

2000
W swoim domu w Atlancie zmarł Ben Orr, amerykański muzyk, współzałożyciel grupy The Cars, znanej z wielkiego przeboju "Drive". Muzyk miał 45 lat.

10/3

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder