3.1

1926
W Londynie urodził się George Martin, brytyjski producent muzyczny, znany przede wszystkim ze współpracy z grupą The Beatles. Był producentem i aranżerem większości nagrań
zespołu The Beatles; ze względu na istotny wpływ na ostateczną postać twórczości zespołu, bywa nazywany „piątym Beatlesem”. Jest ojcem producenta Gilesa Martina.

1945
W Dallas w Teksasie urodził się Stephen Stills ­ gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów, członek zespołów Buffalo Springfield, Crosby, Stills, Nash and Young oraz Crosby, Stills and Young.

1946
W Londynie urodził się John Paul Jones ­ basista i pianista oraz aranżer większości nagrań grupy Led Zeppelin.

1947
W Nowej Soli urodził się Seweryn Krajewski, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista oraz były lider zespołu Czerwone Gitary. Od 1964 współpracował z zespołem Pięciolinie, następnie z Czerwono-Czarnymi. W grudniu 1965 został członkiem grupy Czerwone Gitary, w którym razem z Jerzym Kosselą oraz Krzysztofem Klenczonem śpiewali skomponowane głównie przez siebie piosenki.

1969
Policja w New Jersey skonfiskowała 30 tysięcy płyt Johna Lennona i Yoko Ono: "Unfinished Music, Nr 1: Two Virgins". Powodem było zdjęcie nagich artystów na okładce.

1970
W Szczecinie urodził się Jacek Chrzanowski, gitarzysta basowy i kompozytor, młodszy brat Marka Chrzanowskiego, znany głównie z gry w zespole Hey, którego członkiem jest od 1992 roku nieprzerwanie do dziś.

1970
Zespół The Beatles nagrał ostatnią wspólną piosenkę ­ "I Me Mine".

1987
Aretha Franklin jako pierwsza kobieta została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame razem Bill'em Haley'em i czternastoma innymi muzykami.

2006
Wokalista David Lee Roth poprowadził swój pierwszy program radiowy na antenie radia CBS w wybranych miastach USA, zastępując w porannym paśmie słynnego Howarda Sterna. Niestety, wyniki słuchalności były marne...

2014
Zmarł Phil Everly, gitarzysta i wokalista duetu The Everly Brothers.

1/3

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder