30.9

1947
Urodził się Marc Bolan, wokalista, gitarzysta i tekściarz zespołu Tyrannosaurus Rex. Przez wielu uważany bywa za twórcę glam rocka, uznawany jest jako jeden z jego najsłynniejszych przedstawicieli.

1954
W Jaworznie urodziła się Basia Trzetrzelewska - polska piosenkarka jazzowa, jedyny polski wykonawca, któremu udało się umieścić swoją piosenkę w US Top 40. Jej album "London Warsaw New York"
zdobył status platynowej płyty w USA. Basia wcześniej śpiewała w Alibabkach oraz w zespole Perfect.

1964
W Buffalo w stanie Nowy Jork urodził się Robby Takac, razem z Johnnym Rzeznikiem jest założycielem Goo Goo Dolls. Basista i główny wokalista grupy na wcześniejszych albumach.

1968
Urodził się Tymon Tymański, polski wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass, założyciel lub współzałożyciel zespołów Kury, Miłość, Czan, NRD, Tymon i Trupy, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble i Tymon & The Transistors.

1986
Rozpadła się brytyjska grupa Madness, grająca ska, reprezentant sceny 2 Tone. Odmienność Madness od innych grup tego gatunku z tego okresu polegała na tym, iż tworzyli go wyłącznie biali muzycy, przez co niesłusznie kojarzeni byli z ruchami rasistowskimi.

2003
W domu aukcyjnym Sotheby's wystawiono wyposażenie rezydencji Eltona Johna, położonej w dzielnicy Holland Park z zachodnim Londynie. Pod młotek poszło ponad 400 obiektów, m.in. poduszki od Versacego, łóżko w stylu Art Deco, meble w stylu biedermeier, obrazy oraz ozdobna donica. Ogółem po licytacji na konto brytyjskiego gwiazdora wpłynęło 2,24 miliona dolarów.

9/30

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder