30.7

1936
Urodził się Buddy Guy, sześciokrotny laureat nagrody Grammy, amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy i rockowy. Przedstawiciel bluesa chicagowskiego. Historia jego sukcesu rozpoczęła
się w małym miasteczku Lettsworth w Luizjanie.

1941
W Ottawie przyszedł na świat wokalista i aktor libańskiego pochodzenie - Paul Anka. W 1990 roku został obywatelem USA.

1946
Urodził się Jeffrey Hammond-Hammond, basista brytyjskiej grupy Jethro Tull w latach 1971-1975. Po odkryciu, że nazwisko panieńskie jego matki jest identyczne z nazwiskiem ojca, dla żartu zaczął używać nazwiska Hammond-Hammond.

1950
W Białymstoku urodził się Jarosław Tioskow - gitarzysta, wokalista, harmonijkarz, kompozytor, współzałożyciel zespołu Kasa Chorych. Po rozwiązaniu grupy współpracował między innymi z formacjami: Guy People Acoustic and Electric Blues Band, Grupa Jarosława Tioskowa, Modern Blues i JJJ Band.

1958
W hrabstwie Kent w Anglii urodziła się Kate Bush. Protegowana Davida Gilmoura z Pink Floyd, swój pierwszy kontrakt z wytwórnią podpisała w wieku 16 lat.

1966
Urodził się Craig Gannon - sesyjny gitarzysta nagrywający tak często z The Smiths, że nazywany był piątym członkiem zespołu - do czasu konfliktu z Morriseyem.

1994
Zmarł Ryszard Riedel, w latach 1976-94 wokalista i autor tekstów grupy Dżem. Jego najsłynniejsze utwory to m.in. "Skazany na bluesa", "Czerwony jak cegła", "Whisky" czy "List do M.". Odszedł w wyniku uzależnienia od narkotyków - bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność serca.

1997
W wieku 60 lat zmarł Bogusław Wyrobek, pierwszy polski wokalista rock and rollowy. Debiutował w 1958 roku. Współpracował z Big Bandem Marynarki Wojennej, z którego w roku 1959 wyłoniła się pierwsza polska formacja rockowa Rhythm And Blues.

2010
zmarła Krystyna Stolarska (Gayga, MC Diva), piosenkarka i skrzypaczka, kompozytorka, aranżer. Urodziła się 30 października 1954 roku.

7/30

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder