30.12

1928
Urodził się Bo Diddley, skrzypek i gitarzysta związany z takimi gatunkami jak elektryczny blues, rock and roll i rhythm and blues. Bo Diddley ma na swoim koncie zaledwie kilka przebojów, jednakże jego
wkład w rozwój rock and rolla jest nie do przecenienia.

1934
W Coopersville (stan Michigan) przyszedł na świat amerykański wokalista i gitarzysta rockowy Charles Westover znany jako Del Shannon. Do jego największych przebojów należą: "Runaway", "Hats Off to Larry", "Little Town Flirt", "Keep Searchin'", "Stranger in Town".

1946
W Chicago urodziła się Patti Smith, wokalistka, kompozytorka, autorka piosenek i poetka. Zyskała rozgłos swoim debiutanckim albumem Horses. Wniosła do punk rocka feministyczny i intelektualny punkt widzenia.

1947
W Birmingham w Anglii urodził się Jeff Lynne, lider angielskiego zespołu Electric Light Orchestra, członek projektu The Traveling Wilburys, obecnie ceniony producent.

1951
Urodził się Dariusz Kozakiewicz gitarzysta zespołu Perfect.

1969
Urodził się Steve Edmondson, basista zespołu Paradise Lost.

1969
W Stretford urodził się Jason Cheetham, znany jako Jason Kay oraz Jay Kay ­ angielski muzyk funkowy, lider, kompozytor i wokalista grupy Jamiroquai.

1999
Niejaki Michael Abram włamał się do domu George'a Harrisona w Henley­on­ Thames i zadał mu kilka poważnych ran nożem. Muzykowi i jego żonie Olivii udało się obezwładnić napastnika i zatrzymać do czasu przybycia policji. 35 ­letni Abram uważał się za opętanego przez Harrisona; twierdził, że zabicie byłego Beatlesa jest jego misją od Boga. Uznano go później za niepoczytalnego.

2010
Zmarł Bobby Farrell; producent muzyczny, członek grupy Boney M.

12/30

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder