30.11

1943
W Mansfield w Anglii urodził się Leo Lyons - basista i współzałożyciel grupy Ten Years After. Karierę zaczynał u boku Alvina Lee w grupie The Jaybirds. Później zmieniono nazwę na Ten Years After.

1945
W Brecon urodził się walijski basista - Roger Glover. Jego macierzystym zespołem była i jest grupa Deep Purple ale udzielał się także w formacji swojego kolegi, Richie'ego Blackmore'a - Rainbow. Glover zajmuje się także amatorsko fotografią artystyczną oraz malarstwem.

1954
W East Oakland w Kalifornii przyszła na świat June Pointer, najmłodsza z sióstr tworzących zespół Pointer Sisters.

1955
W Middlesex w Anglii urodził się William Michael Albert Broad, znany jako Billy Idol - piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, niegdyś muzyk punkrockowych zespołów: Generation X i Chelsea. Jako solista zdobył dużą popularność w latach 80. Ale jako artysta aktywny jest do dziś a jego ostatnia płyta ukazała się w 2014 roku "Kings & Queens Of The Underground".

1957
Urodził się Andrzej Urny, gitarzysta, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Pod koniec lat 70 grał w bluesowej grupie Irjan. Na początku lat 80. grał z zespołem Dżem. Potem współpracował między innymi z grupą Krzak i Perfect.

1959
Urodziła się Cherie Currie, w latach 1975-78 grała na instrumentach klawiszowych w amerykańskim, żeńskim zespole rockowym Runaways wraz z Litą Ford i Joan Jett. Jako solistka zadebiutowała albumem "Beauty is Only Skee Deep" (1978).

1961
Urodził się Waldemar Miszczor, autor tekstów i perkusista zespołu Mr. Zoob.

1979
Wytwórnia Harvest wydała podwójny album "The Wall" grupy Pink Floyd - jeden z najsłynniejszych albumów rockowych wszech czasów. Oficjalna premiera płyty nastąpiła w styczniu 1980 roku na Międzynarodowych Targach Muzycznych MIDEM w Cannes.

1982
Epic Records wydaje kultowy już album Michaela Jacksona "Thriller." Edycja specjalna z 2008 roku rozeszła się w nakładzie ponad jednego miliona. W samej Polsce uzyskała status platynowej płyty. Ta sama edycja jest również pierwszą płytą Jacksona zawierającą granicę wiekową odbiorcy (15 lat w górę) ze względu na teledysk do utworu tytułowego.

2008
W Krakowie zmarł Aleksander "Olass" Mendyk, gitarzysta zespołu Acid Drinkers. Wcześniej współpracował ze Sweet Noise i None. Przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowa spowodowana zaburzeniami rytmu serca.

11/30

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder