29.9

1935
W Ferriday w stanie Luizjana urodził się Jerry Lee Lewis, wokalista, pianista, kompozytor i autor tekstów. Jego płyty "Crazy Arms", "Whole Lotta Shakin' Goin' On" i "Great Balls Of Fire"
(wszystkie wydane w roku 1957) rozeszły się po sześć milionów egzemplarzy każda. Jerry Lee Lewis był jedną z najbardziej charakterystycznych indywidualności wczesnego okresu muzyki rockowej.

1948
Urodził się Mark Farner z zespołu Grand Funk Railroad. Później porzucił rocka na rzecz muzyki gospel.

1948
W Tampa na Florydzie urodził się Mike Pinera, wokalista i gitarzysta grupy Iron Butterfly. Grał w niej od roku 1969, kiedy zajął miejsce Erika Branna.

1951
Urodziła się Elżbieta Dmoch, wokalistka i flecistka, współzałożycielka zespołu 2 plus 1, którego największa popularność przypadła na lata 70.

1963
Urodził się Jarosław Wajk, wokalista, autor tekstów, kompozytor. W latach 1989–1996 związany z grupą Oddział Zamknięty. Wcześniej współpracował z zespołami: Dżem, Daab, Collage, Lizard's Day.

1963
Formacja The Rolling Stones rozpoczęłą pierwszą trasę koncertową w Wielkiej Brytanii. Tego dnia wystąpili w "New Victoria Theatre" w Londynie przed Everly Brothers i Bo Diddley.

1967
W Haywards Heath w Anglii urodził się Brett Lewis Anderson, wokalista brit-popowego zespołu Suede, a później The Tears.

1976
Jerry Lee Lewis obchodząc swoje 41 urodziny strzelając do butelki z wodą postrzelił w klatkę piersiową basistę Normana Owensa, który przeżył i zaskarżył Lewisa.

1986
Ukazał się Somewhere in Time – szósty studyjny album grupy Iron Maiden. Jest przełomowym albumem grupy, gdyż po raz pierwszy w jej historii zastosowano syntezatory gitarowe oraz nowe efekty przy jej produkcji. Producentem albumu był Martin Birch.

1999
The Manic Street Preachers zapłacili rachunek opiewający na kwotę £ 28,000 za zniszczenie sprzętu podczas festiwalu T In The Park w Szkocji.

2004
Pięcioczęściowy zestaw perkusyjny Keitha Moona który został zrobiony dla perkusisty The Who w 1968, został sprzedany za £120,000 w Londynie amerykańskiemu kolekcjonerowi, ustanawiając rekord aukcji za sprzedaż perkusji.

2015
W domu aukcyjnym Sotheby's za 365,000 funtów sprzedano oryginał kontraktu płytowego podpisanego przez zespół The Beatles i ich menadżera Briana Epsteina w 1962 roku. Dokument został uznany za jeden z najważniejszych kontraktów w muzyce popularnej, co oznaczało też początek drogi zespołu do międzynarodowej sławy.

9/29

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder