29.12

1935
Urodził się Jerry Lee Lewis, piosenkarz i pianista związany z wczesnym rock and rollem. Jerry Lee Lewis był jedną z najbardziej charakterystycznych indywidualności wczesnego okresu muzyki rockowej.

1942
Urodził się Ray Thomas, brytyjski flecista i wokalista zespołu The Moody Blues.

1946
W Londynie urodziła się Marianne Faithfull, brytyjska wokalistka i autorka tekstów, muza między innymi Micka Jaggera.

1947
Urodził się Cozy Powell, brytyjski perkusista. Grał między innymi w zespołach Jeff Beck Group, Beast, Cozy Powell's Hammer, Strange Brew, Rainbow i Emerson, Lake & Palmer (Emerson, Lake & Powell). Zginął w 1998 roku w wypadku samochodowym.

1955
W Warszawie urodził się Piotr Szkudelski, od 1980 roku perkusista zespołu Perfect. Grał także w grupach: Dzikie Dziecko, w zespole Martyny Jakubowicz,oraz w zespole Emigranci.

1982
Poczta Jamajki wydała specjalny znaczek ku czci Boba Marleya.

2008
Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg wydał zarządzenie, że uliczka za słynnym teatrem Apollo będzie nosić nazwisko gwiazdora muzyki soulowej Jamesa Browna.

2013
Zmarł Wojciech Kilar – pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej; odznaczony Orderem Orła Białego.

12/29

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder