2.9

1946
Urodził się Billy Preston (William Everett Preston), wokalista soulowy, organista, pianista i kompozytor. Najbardziej znany jako muzyk sesyjny, Preston nagrywał też własne płyty.
Jest autorem utworu „You Are So Beautiful”, który największą sławę zdobył w wykonaniu Joe Cockera.

1951
Urodził się Mick Kaminski, muzyk grający na skrzypcach i instrumentach klawiszowych. Najbardziej znany jest z występów w zespole rockowym Electric Light Orchestra w latach 1973–1979.

1956
W Birmingham (Anglia) urodził się Fritz McIntyre - klawiszowiec i współzałożyciel zespołu Simply Red. Grał w zespole od początku jego istnienia do roku 1995. Obecnie mieszka w Stanach
Zjednoczonych, gdzie jest dyrektorem muzycznym dużego kościoła na Florydzie.

1957
Urodził się Steve Porcaro, to amerykański kompozytor, instrumentalista klawiszowiec znany z występów w grupie Toto. Porcaro współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Michael Jackson, Joseph Williams, Jackie DeShannon, Aretha Franklin oraz Jennifer Warnes. Syn perkusisty jazzowego Joe Porcaro, jego bracia Mike i Jeff również byli muzykami.

1976
W telewizyjnym "Studio-2" Anna Jantar otrzymała Złotą Płytę za longplay "Za każdy uśmiech". Był to drugi studyjny album Anny Jantar.

1977
W Jacksonville na Florydzie urodził się Sam Rivers, gitarzysta basowy zespołu Limp Bizkit. Najpierw pracował w sklepie Chik-fil-A w Jacksonville. Jeszcze wcześniej próbował grać na tubie. Później grał z Fredem Durstem w jednym z jego pierwszych zespołów.

1988
Na londyńskim stadionie Wembley rozpoczęła się trasa koncertowa "Amnesty International Human Rights Now!" - zorganizowana z okazji 40-lecia uchwalenia przez ONZ Deklaracji Praw Człowieka. Artyści, wśród których znaleźli się Sting, Peter Gabriel, Bruce Springsteen, Tracy Chapman i Youssou N'Dour, zagrali 20 koncertów w 15 krajach. Trasa zakończyła się 15 października w Buenos Aires.

1995
W Cleveland oficjalnie otwarto siedzibę Rock and Roll Hall of Fame and Museum. Z tej okazji na scenie wystąpili między innymi Al Green, Aretha Franklin, Bob Dylan, Bon Jovi, Chuck Berry, Bruce Springsteen, Heart, Iggy Pop, Jackson Browne, Johnny Cash, Little Richard, Pretenders, Sheryl Crow, Soul Asylum, James Brown, Lou Reed.

2013
Zmarł Jarosław Śmietana, gitarzysta jazzowy. Lider grup Extra Ball, Sounds, Symphonic Orchestra i Polish Jazz Stars. Laureat m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w kulturze oraz nagrody Fryderyk za rok 1998 za album Songs and Other Ballads. Był autorem ponad dwustu kompozycji jazzowych.

2014
Ukazał się "Step Back", ostatni studyjny album Johnnyego Wintera. Winter zmarł dwa miesiące przed premierą tego albumu. Na gali Grammy Awards w 2015 roku, Step Back zdobył nagrodę Grammy dla Najlepszego Albumu Bluesowego.

9/2

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder