28.12

1921
W Vallejo w Kalifornii urodził się Johnny Otis, wokalista, perkusista, wibrafonista, kompozytor i producent nagrań rhytm and bluesowych.

1950
Urodził się Hugh McDonald, basista zespołu Bon Jovi. Nigdy jednak nie został "oficjalnym członkiem zespołu". Pracuje też jako muzyk sesyjny. Współpracował m.in. z takimi gwiazdami jak: Ringo Starr, Alec John Such, Willie Nelson, Lita Ford,Michael Bolton czy David Bromberg Band.

1966
W Płocku urodził się Wojciech Wojda – wokalista i założyciel zespołu Farben Lehre. Od 2004 roku organizator trasy Punky Reggae Live.

1968
W Miami odbył się Pop Festival, podczas którego wystąpili między innymi Procol Harum, Chuck Berry, Fleetwood Mac i Cannad Heat.

1975
Urodził się Jared Anderson, muzyk, kompozytor i wokalista najbardziej znany z zespołu Morbid Angel i Hate Eternal gdzie grał na basie. Wydany w 2008 roku (2 lata po jego śmierci) album formacji Hate Eternal pt. "Fury and Flames" został zadedykowany pamięci Andersona.

1976
Zmarł Freddie King (Frederick Christian King), amerykański muzyk bluesowy.Jak wielu innych bluesmenów swojego czasu karierę rozpoczął w Chicago, grając w grupach Little Sonny Coopera i Hound Dog Taylora.

1982
Tego dnia oficjalnie Cliff Burton dołączył do składu grupy Metallica z którym odbył pierwsze próby przed nagraniem albumu "Kill'em All."

1983
Podczas nurkowania w oceanie (w kalifornijskiej zatoce Marina del Ray) utonął wokalista, autor piosenek i producent Dennis Wilson, perkusista grupy Beach Boys. Miał 39 lat.

2007
Zmarł Andrzej Siewierski, wokalista, gitarzysta, autor muzyki i tekstów zespołu Azyl P.

2008
Na Jamajce zmarł Vincent Ford, współautor "No Woman, No Cry" wielkiego przeboju króla muzyki reggae Boba Marleya. Miał 68 lat. Powodem zgonu były komplikacje spowodowane przez cukrzycę. W wyniku choroby Fordowi wcześniej musiano amputować obie nogi.

2009
Zmarł The Rev (James Owen Sullivan) W latach 1999­-2009 perkusista zespołu Avenged Sevenfold.

2015
Zmarł Lemmy Kilmister, wokalista, basista i autor tekstów zespołu Motörhead oraz The Head Cat. Urodził się 24 grudnia 1945 roku, zmarł w wieku 70 lat.

12/28

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder