28.12

1929
W Detroit urodził się Berry Gordy Jr. - kompozytor i założyciel wytwórni Tamla Motown, utworzonej przez ciemnoskórych artystów w celu promocji ich muzyki.

1942
Urodził się Jonasz Kofta, piosenkarz i artysta kabaretowy. Zmarł 19 kwietnia 1988 roku w wieku 45 lat. Spod jego pióra wyszły takie piosenki jak: „Czekamy na wyrok", „Do łezki łezka", „Jej portret", „Pamiętajcie o ogrodach" czy „Śpiewać każdy może"

1943
Urodził się Randy Newman, wokalista, klawiszowiec, kompozytor, aranżer i autor tekstów. Zadebiutował w 1970 roku albumem "12 Songs". Jest również autorem muzyki do wielu filmów, m.in. "Cold Turkey" (1971), "Three Amigos" (1987) czy "Przebudzenie" (1990).

1956
W miejscowości Massa we Włoszech urodził się słynny producent Roberto Zanetti, w latach 80. występujący jako Savage, a następnie jako producent lub kompozytor odpowiedzialny między innymi za sukcesy takich wykonawców jak Double You, Alexia czy Corona.

1962
Urodził się Matt Cameron, perkusista zespołów Pearl Jam i Soundgraden.

1964
Willie Nelson wystąpił po raz pierwszy w Grand Ole Opry w Nashville, "świątyni" muzyki country.

1972
Urodził się Jesper Strömblad - muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. Były członek zespołu metalowego In Flames. Pisał głównie melodie dla zespołu, pozostawiając pracę nad partiami solo dla drugiego gitarzysty, Björna Gelotte.

1993
Perkusista zespołu Steppenwolf Jerry Edmonton zginął w wypadku samochodowym niedaleko od swojego domu w Santa Barbara w Kalifornii; miał 47 lat.

11/28

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder