27.8

1909
Urodził się Lester Young, czarnoskóry amerykański muzyk, saksofonista komponujący w stylu swing. W latach 30. stworzył podstawy cool jazzu.

1925
Urodził się Carter Stanley, wokalista, gitarzysta i kompozytor, prekursor gatunku muzycznego bluegrass, członek zespołów The Stanley Brothers i The Clinch Mountain Boys.

1939
Urodził się Edward Patten, wokalista, autor tekstów i producent muzyczny, członek zespołu Gladys Knight & The Pips

1949
W Shrewsbury w Anglii urodził się Simon Kirke, perkusista i współzałożyciel zespołów Free i Bad Company.

1950
Urodził się Neil Murray, basista w zespole Whitesnake. Ale grał też z The Brian May Band i Black Sabbath.

1953
Urodził się Laurie Wisefield, w latach 1974-1987 wokalista i gitarzysta kapeli Wishbone Ash.

1953
Urodził się Alex Lifeson, gitarzysta rockowy, znany z występów w progresywnej grupie Rush. Uznawany jest za wirtuoza swego instrumentu, jego brzmienie oparte jest na technice open power chords.

1956
W Anglii przyszedł na świat Glen Matlock, gitarzysta basowy zespołu Sex Pistols w latach 1975–1977 i znowu od 1996. Po rozpadzie Sex Pistols współpracował m.in. z The Rich Kids, Sidem Viciousem, White Kids oraz Joan Jett.

1967
Zmarł Brian Epstein - właściciel sklepu muzycznego w Liverpoolu, który dość przypadkowo został menedżerem zespołu The Beatles. Przyczyną śmierci było zażycie nadmiernej ilości środków odurzających.

1971
Pianistka Lil Armstrong, była żona Louisa Armstronga, zmarła wykonując utwór "St. Louis Blues" w czasie koncertu w Chicago, zorganizowanego dla uczczenia pamięci jej byłego męża. Przyczyną śmierci był atak serca.

1990
W wypadku śmigłowca zginął 35-letni gitarzysta blues-rockowy, Stevie Ray Vaughan. W 2003 pojawił się na 7. miejscu listy magazynu Rolling Stone 100 największych gitarzystów wszech czasów. Wpływ na jego styl gry na gitarze wywarł Jimi Hendrix.

2006
Jesse Pintado, legendarny gitarzysta Napalm Death i Terrorizer zmarł w szpitalu w Holandii. Przyczyną śmierci były komplikacje związane ze śpiączką cukrzycową.

8/27

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder