27.12

1901
Urodziła się Marlena Dietrich, aktorka i piosenkarka. Pierwsze role zagrała już w latach 20., jednak dopiero film Błękitny anioł z 1930 roku przyniósł jej międzynarodowy rozgłos.

1941
W Birmingham w Anglii urodził Michael Pinder, współzałożyciel i klawiszowiec zespołu The Moody Blues.

1944
W Londynie urodził się Mick Jones, gitarzysta i kompozytor amerykańskiego zespołu rockowego Foreigner. To on ułożył uważaną za jedną z najpiękniejszych ballad rockowych "I Want to Know What Love Is." W grupie Foreigner – której także nazwę wymyślił – rzadko śpiewał solo. Jego dwie najbardziej rozpoznawalne piosenki to ballady rockowe pochodzące z pierwszych albumów, takie jak "Starrider" i "I Have Waited so Long".

1952
W Glasgow urodził się gitarzysta David Knopfler. Wraz ze swym starszym bratem Markiem był współzałożycielem zespołu Dire Straits, odszedł jednak od kolegów podczas nagrywania trzeciej płyty i rozpoczął karierę solową.

1959
W Warszawie urodził się Jarosław Szlagowski, perkusista który współpracował z zespołami Oddział Zamknięty, Lady Pank, Manaam oraz z Tadeuszem Nalepą.

1981
W Eisenhower Medical Center w Rancho Mirage zmarł na raka legendarny wokalista, autor tekstów i pianista, Hoagy Carmichael. Miał 92 lata.

12/27

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder