26.8

1941
Urodził się Chris Curtis (Christopher Crummey), perkusista The Searchers. Siedem lat później stworzył grupę Roundabout z której powstał zespół Deep Purple.

1943
W Zgłobieniu (ok. 15 km na zachód od Rzeszowa) urodził się wybitny polski bluesman, gitarzysta, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów. Tadeusz Nalepa.

1946
W nowojorskiej dzielnicy Bronx urodziła się wokalistka, producentka i autorka piosenek Valerie Simpson, która wraz z mężem Nickolasem Ashfordem tworzyła duet Ashford & Simpson. Para w swojej twórczości koncentrowała się przede wszystkim na pisaniu i produkowaniu piosenek innych wykonawców, między innymi Raya Charlesa, Diany Ross, The Supremes czy The Four Tops.

1960
Urodził się Branford Marsalis, saksofonista i kompozytor jazzowy. Laureat NEA Jazz Masters Award w 2011. Branford jest najstarszym z sześciu braci Marsalisów, z których każdy jest muzykiem jazzowym, podobnie jak ojciec, Ellis Marsalis.

1966
W Edynburgu w Szkocji urodziła się Shirley Ann Manson, charyzmatyczna wokalistka grupy Garbage. Przed przystąpieniem do zespołu Garbage była wokalistką zespołów Goodbye Mr. Mackenzie oraz Angelfish.

1969
W Gdańsku urodził się polski wokalista i gitarzysta rockowy Tomasz "Lipa" Lipnicki. Założył grupy Illusion oraz Lipali. Udzielał się także w wielu innych polskich zespołach, między innymi Skawalker, Acid Drinkers, Flapjack. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Trzykrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka.

1982
Zmarła Anna German, polska piosenkarka, kompozytorka i aktorka.

2004
W wieku 47 lat zmarła amerykańska piosenkarka Laura Branigan. Współpracowała miedzy innymi z Leonardem Cohenem i Michaelem Boltonem. Jako solistka wylansowała przeboje "Self Control" i "Gloria" (nominowany do nagrody Grammy).

2005
Zmarł Denis "Piggy" D'Amour, gitarzysta i współzałożyciel legendarnej kanadyjskiej grupy Voivod. Przyczyną śmierci muzyka był, zdiagnozowany na początku lata, nowotwór jelita grubego.

2005
Jean-Michel Jarre dał w Stoczni Gdańskiej koncert na cześć obchodów 25-lecia Solidarności.

8/26

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder