26.11

1938
W miasteczku Nutbush w stanie Tennessee, urodziła się Ann Mae Bullock czyli Tina Turner - piosenkarka i kompozytorka. Od 1975 do końca lat 90 z ogromnym powodzeniem kontynuowała karierę solową.

1944
W Teksasie urodziła się Jean Terrel, wokalistka grupy The Supremes. W 1970 roku zastąpiła w niej Dianę Ross. Jako solistka zadebiutowała w 1978 roku albumem "I Had To Fall In Love".

1945
Urodził się John McVie - basista grupy Fleetwood Mac. W początkowym okresie działalności muzycznej występował w zespole John Mayall Bluesbreakers, gdzie grał m.in. z Erikiem Claptonem, Peterem Greenem i Mickiem Fleetwoodem. Z tymi dwoma ostatnimi założył w 1967 grupę Fleetwood Mac.

1962
The Beatles nagrali swój drugi singiel "Please Please Me", w osiemnastu podejściach oraz "Ask Me Why" w EMI studios w Londynie.

1968
W Londynie zespół Cream zagrał swój ostatni koncert obecności 10 000 widzów. W 1993 roku grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. W maju 2005 r. grupa, ponownie w oryginalnym składzie, dała serię czterech koncertów w londyńskiej Royal Albert Hall, gdzie miał miejsce koncert pożegnalny w 1968 r.

1973
Zmarł John Rostil, basista i kompozytor zespołu The Shadows.

1976
Ukazał się singiel "Anarchy In The UK" zespołu Sex Pistols. Płyta w oryginalnej wersji została wydana w czarnej okładce bez żadnych nadruków i była jedynym singlem zespołu wydanym przez wytwórnię EMI.

1991
Ukazał się album Dangerous Michaela Jacksona. Płyta sprzedała się na całym świecie w nakładzie około 32 milionów egzemplarzy.

2008
Zaginiony gitarzysta zespołu Manic Street Preachers Richey Edwards został uznany przez brytyjski sąd za zmarłego, po tym jak 15 lat wcześniej muzyk przepadł bez wieści; przez lata wiele osób twierdziło, że widziało Edwardsa, jednak żadne z tych doniesień nie było prawdziwe; porzucony samochód muzyka znaleziono nieopodal mostu na rzece Severn, popularnego wśród samobójców.

11/26

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder