26.10

1911
Urodziła się Mahalia Jackson, najsłynniejsza śpiewaczka gospel, nazywana królową muzyki gospel. Wspierała walkę polityczną mającą na celu zniesienie segregacji rasowej.

1952
Urodził się David Was (naprawdę David Weiss) współzałożyciel amerykańskiego zespołu Was (Not Was).

1963
W Jamestown w stanie Nowy Jork urodziła się Natalie Merchant, założycielka i wokalistka zespołu 10000 Maniacs.

1963
W Athens w Stanach Zjednoczonych urodził się Keith Strickland, Perkusista, gitarzysta i kompozytor amerykańskiej grupy nowo falowo - rockowej The B-52's, której był jednym z założycieli obok Cindy Wilson, Kate Pierson, Fred Schneidera i Ricky Wilsona.

2006
W północnym Londynie odsłonięto tablicę upamiętniającą Boba Marleya. Tablica zawisła na domu, w którym król reggae mieszkał w 1972 roku. Na niebieskiej okrągłej tablicy można przeczytać następujący napis: "Robert Nesta Marley 1945-1981. Wokalista, tekściarz i ikona rastafariańska". Swojego poparcia dla całej akcji udzielił Ken Livingston, burmistrz Londynu.

2007
W Indiach został pobity rekord świata na największy gitarowy zespół. W mieście Shillong 1730 gitarzystów odegrało wspólnie klasyk Boba Dylana "Knockin' On Heaven's Door". Dotychczasowy rekord z Księgi Rekordów Guinnessa należał do muzyków z amerykańskiego Kansas City, gdzie 1721 gitarzystów w 2006 roku odegrało "Smoke On The Water" zespołu Deep Purple.

10/26

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder