25.8

1918
Urodził się Leonard Bernstein, amerykański kompozytor, pianista i dyrygent. W 1957 roku napisał muzykę do "West Side Story". Zmarł 14 października 1990 roku.

1933
Urodził się Wayne Shorter, jeden z najwybitniejszych amerykańskich kompozytorów i saksofonistów jazzowych. Shorter nagrał dziesiątki albumów jako leader, pojawił się gościnnie na dziesiątkach kolejnych. Wiele z jego kompozycji stało się standardami.

1947
W Bristolu urodził się pianista Keith Tippett, brytyjski pianista jazzowy, lider, aranżer i kompozytor który grał między innymi z King Crimson.

1949
W Hajfie w Izraelu urodził się Gene Simmons, czyli Eugene Klein. Jest gitarzystą basowym w grupie KISS. W 1978 roku zadebiutował również solo albumem "Gene Simmons".

1951
Urodził się Rob Halford, muzyk, wokalista zespołu muzycznego Judas Priest. W 1992 opuścił zespół i angażował się w różne projekty – 2wo, Fight oraz zespół sygnowany własnym nazwiskiem – Halford, w którym współpracował z gitarzystami: Mikiem Chlasciakiem i Royem Z oraz perkusistą Bobbym Jarzombkiem. W 2003 powrócił do Judas Priest. Rob Halford brał udział w trzech koncertach Black Sabbath w 1992 roku i 2004 roku, zastępując w trybie awaryjnym Ozzy'ego Osbourne'a i Ronniego Jamesa Dio.

1952
W Manchesterze w Wielkiej Brytanii urodził się Geoffrey Downes, klawiszowiec grupy Asia. Wcześniej grał w zespole Yes.

1954
W St Mary's Hospital w londyńskiej dzielnicy Paddington urodził się Declan Patrick MacManus, popularny muzyk i piosenkarz brytyjski, znany lepiej pod artystycznym pseudonimem Elvis Costello.

1961
W miejscowości Flatwoods w stanie Kentucky urodził się wokalista Billy Ray Cyrus, piosenkarz country i aktor. Znany z roli Robby'ego Raya Stewarta w serialu Hannah Montana. Brał udział w 4 edycji programu Taniec z gwiazdami w USA, w której zajął 5 miejsce. Ogromną popularność zdobył dzięki piosence "Achy Breaky Heart".

1962
Urodził się Vivian Patrick Campbell, gitarzysta i muzyk, członek hardrockowego zespołu Def Leppard. W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 29. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

1965
Urodził się Nigel Durham, perkusista, grał w zespole Sheffield Glam Rock Monroe. Słychać go również na albumie Destiny grupy Saxon wydanym w 1988 roku.

1966
W Kalifornii urodził się Derek Sherinian, amerykański kompozytor i pianista. Występował i współpracował m.in. z Kiss, Dream Theater, Alice Cooperem i Billy Idolem.

1973
Przy rosnącej popularności Roda Stewarta jako solisty oraz problemach z uzyskaniem przez japońskiego basistę Tetsu Yamauchiego pozwolenia na pracę w Wielkiej Brytanii, zespół The Faces ogłosił decyzję o rozwiązaniu się.

1983
Po burzliwych negocjacjach zespół The Rolling Stones podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia wart 28 milionów dolarów. Grupa zobowiązała się do nagrania czterech albumów.

1987
W Los Angeles odbyła się premiera filmu "Dirty Dancing" z Patrickiem Swayze i Jennifer Grey. Ogromnym powodzeniem cieszyła ścieżka dźwiękowa z tego filmu, serca słuchaczy podbiły przede wszystkim: duet Jennifer Warnes i Billa Medleya "This Is The Time Of My Life", piosenka "Hungry Eyes" Erica Carmena oraz wykonywany przez Patricka Swayze utwór "She's Like a Wind".

1994
Jimmi Page i Robert Plant spotkali się w londyńskich studiach LWT, aby zagrać koncert z cyklu "MTV Unplugged", zatytułowany "Unledded". Page i Plant zagrali akustyczne wersje klasycznych przebojów Led Zeppelin oraz kilka nowych, wspólnie stworzonych utworów.

2000
W Los Angeles zmarł producent Jack Nitzsche. Między innymi pracował z Neilem Youngiem oraz The Rolling Stones. Zdobył także Oscara (w 1982 roku) jako współautor utworu "Up Where We Belong" z filmu "An Officer and a Gentleman".

2006
W ramach obchodów 50. rocznicy wydarzeń czerwcowych odbyła się w Poznaniu premiera sceniczna opery Rogera Watersa (eks-Pink Floyd) "Ca ira".

8/25

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder