25.12

1907
Na świat przyszedł Cab Calloway ­ wybitny amerykański wokalista jazzowy i lider orkiestry. Jego orkiestra należała do najbardziej popularnych w latach 30. i 40. dwudziestego wieku.

1937
W Cincinnati urodził się O'Kelly Isley, wokalista rodzinnej grupy wokalnej The Isley Brothers.

1945
Urodził się Noel Redding, były członek, basista amerykańskiej grupy The Jimi Hendrix Experience.

1954
W Birmingham w Anglii urodził się Robin Campbell, członek brytyjskiej formacji UB40.

1954
W Aberdeen w Szkocji urodziła się Annie Lennox, brytyjska wokalistka, była członkini duetu Eurythmics, która po rozpadzie grupy, z powodzeniem kontynuuje karierę solową.

1957
W hrabstwie Kent urodził się Shane MacGowan ­ muzyk i wokalista znany przede wszystkim z folk­punkowej grupy The Pogues. Po rozstaniu z nimi (a raczej wyrzuceniu go z zespołu) Shane nagrywa z grupą The Popes.

1965
W Toronto urodziła się kanadyjska wokalistka Alannah Myles. Karierę rozpoczęła w wieku 18 lat w południowym Ontario, gdzie wraz z Christopherem Wardem założyła zespół wykonujący covery piosenek m.in. Boba Segera i Arethy Franklin.

1981
Michael Jackson zadzwonił do Paula McCartneya i zaproponował byłemu Beatlesowi wspólne nagranie piosenki. Efektem był przebój "The Girl Is Mine".

1995
W wieku 78 lat zmarł legendarny piosenkarz i aktor Dean Martin. Jego najbardziej znane utwory to między innymi "Memories Are Made Of This", "That's Amore", "Everybody Loves Somebody", "Mambo Italiano", "Sway", "Volare" i "Ain't That A Kick In The Head?".

1998
Na hollywoodzkim Chodniku Sławy ponownie odsłonięto gwiazdę zespołu The Beatles, gdyż podczas pierwszej uroczystości w 1994 roku nie pojawił się żaden z muzyków tej grupy.

2006
W Atlancie zmarł amerykański piosenkarz i kompozytor James Brown, uważany za prekursora muzyki rhythm and blues i funky, nazywany "ojcem chrzestnym soulu"

2016
Zmarł George Michael (Georgios Kyriacos Panayiotou), piosenkarz, producent i kompozytor. W latach 1981-1986 był wokalistą duetu Wham!

12/25

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder