25.11

1943
W Anglii (Redhill, Surrey) urodził się Roy Lynes, w latach 1965-1970 pianista (grający także na organach) brytyjskiej grupy Status Quo.

1944
Urodził się Bev Bevan - perkusista i wokalista m.in. Black Sabbath, The Move ale przede wszystkim Electric Light Orchestra (jest jedynym muzykiem grającym w tej grupie od chwili jej powstania)

1957
Urodził się Leszek Cichoński, gitarzysta i wokalista bluesowy, kompozytor i aranżer. Wykładowca warsztatów muzycznych w Bolesławcu, Brodnicy i Zakrzewie. Organizator Thanks Jimi Festival we Wrocławiu poświęconego Jimiemu Hendriksowi na którym co roku organizowana jest próba pobicia rekordu gitarowego.

1959
W Brampton w południowym Yorkshire w Anglii urodził się Steve Rothery, gitarzysta grupy Marillion.

1960
W miejscowości Augusta w stanie Georgia, urodziła się Amy Grant. Artystka utożsamiana jest przede wszystkim z muzyką chrześcijańską, jednak na przełomie lat 80. i 90. zyskała dużą popularność jako wokalistka pop.

1969
John Lennon zwrócił królowej Elżbiecie II odznaczenie "Member Of Most Excellent Order Of The British Empire". Był to wyraz protestu przeciwko zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w konflikty w Biafrze i Wietnamie.

1976
The Band wystąpili z pożegnalnym koncertem w sali Winterland w San Francisco. Gościnnie pojawili się również Bob Dylan, Van Morrison, Muddy Waters i inni. Koncert ukazał się później na płycie "Last Waltz" i w filmie pod tym samym tytułem w reżyserii Martina Scorsese.

1984
36 brytyjskich artystów, występując jako Band Aid, nagrało charytatywnie piosenkę "Do They Know It's Christmas?", autorstwa Boba Geldofa i Midge'a Ure'a z Ultravox. Cały dochód ze sprzedaży singla przeznaczono na pomoc głodującej Afryce. Inicjatorem akcji, która trwała jeszcze kilka kolejnych lat, był Bob Geldof.

1992
Na ekrany amerykańskich kin wszedł film "The Bodyguard", w którym obok Kevina Costnera wystąpiła debiutantka - Whitney Houston która również nagrała piosenkę na potrzeby filmu.

11/25

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder