25.10

1944
Urodził się Jon Anderson, brytyjski autor tekstów, wokalista i multiinstrumentalista rockowy członek grupy Yes. Występował także solo oraz razem z Vangelisem (duet Jon and Vangelis).

1950
W Redcar w angielskim stanie Yorkshire urodził się Chris Norman, najlepiej znany jako lider grupy Smokie. W 1982 roku rozpoczął karierę solową, a w 1986 roku ostatecznie odszedł z zespołu Smokie.

1955
Urodził się Matthias Jabs, od 1978 roku gitarzysta niemieckiej grupy Scorpions. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 13 lat. Zafascynowała go gra mistrza gitary – Jimiego Hendriksa.

1961
W Saint Paul w stanie Minnesota urodził się Chad Smith, od roku 1989 perkusista formacji Red Hot Chili Peppers. W zespole zastąpił Jacka Ironsa, który odszedł od kolegów po śmierci przyjaciela, gitarzysty Hillela Slovaka.

1963
W Sztokholmie w Szwecji urodził się John Leven, związany od 1981 roku z grupą Force, potem przemianowaną na Europe. Po rozpadzie zespołu w 1992 roku grał w mniejszych grupach, m.in. Damage Done i Southpaw, by w 2003 roku powrócić do reaktywowanego Europe.

1982
Ukazał się pierwszy singel zespołu Marillion z utworami - "Market Square Heroes" i "Three Boats Down From The Candy".

1991
Zginął Bill Graham, jeden z najsłynniejszych animatorów koncertów rockowych. Kiedy wracał z koncertu Huey Lewis And The News - wskutek błędu pilota helikopter, w którym się znajdował uderzył w słup trakcji wysokiego napięcia. Organizował między innymi amerykańską część koncertu Live Aid w 1985 roku, a także amerykańską trasę Amnesty International. Był również przez pewien czas menedżerem Grateful Dead, Vana Morrisona i Santany.

1992
W Los Angeles, w wieku 65 lat, zmarł Roger Miller, twórca przeboju "King Of The Road". Przyczyną śmierci był rak gardła. Miller stworzył ponad 800 utworów, w latach 1965-66 zdobył 11 nagród Grammy.

2005
Mira Kubasińska, wokalistka zespołu Breakout, legenda polskiego rocka i bluesa, zmarła w szpitalu w Otwocku. Miała 61 lat. Artystka doznała rozległego zawału serca. Takie przeboje, jak "Gdybyś kochał, hej" i "Na drugim brzegu tęczy" w latach 70. znała cała Polska.

2014
Zmarł Jack Bruce (John Simon Bruce), kompozytor, wokalista i basista zespołu Cream

10/25

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder