24.8

1938
Urodził się basista David Freiberg. Grał w zespołach Jefferson Starship i Quicksilver Messenger Service.

1945
W Londynie urodził się Ken Hensley, w latach 1969-80 klawiszowiec grupy Uriah Heep. W 1983 roku związał się z zespołem Blackfoot.

1948
W Lyonie urodził się wybitny francuski kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, Jean-Michel Jarre.

1951
Urodził się Mike Derosier, w latach 1972-82 perkusista amerykańskiej grupy Heart. Później związany był z grupą Alias.

1954
Urodził się Krzysztof Ścierański, gitarzysta basowy a także muzyk sesyjny. Jest muzycznym samoukiem (ukończył Pomaturalną Szkołę Ochrony Środowiska). Po kilku latach gry w zespołach, m.in. w hard-rockowym Systemie, został w wieku 22 lat basistą jazz-rockowego zespołu Laboratorium, z którym nagrał 5 płyt i zagrał kilkaset koncertów, także za granicą, m.in. na festiwalach w Hiszpanii i w Indiach. Jego bratem jest Paweł Ścierański, muzyk, gitarzysta. W 1975 obaj bracia dołączyli do zespołu Laboratorium. Syn Krzysztofa Ścierańskiego, Marcin, jest perkusistą.

1961
W Londynie urodził się basista zespołu Madness - Mark Bedford. Znany jest też pod pseudonimem Bedders.

1968
Urodził się Andreas Kisser, gitarzysta zespołu Sepultura. W zespole gra od 1986 roku.

1981
Mark David Chapman został skazany na wyrok od 20 lat więzienia do dożywocia za popełnione 8 grudnia ubiegłego roku zabójstwo Johna Lennona.

1981
Ukazał się album "Tatoo You". To dwudziesty pierwszy w Wielkiej Brytanii i dwudziesty szósty w Stanach Zjednoczonych album grupy The Rolling Stones. W 2003 album został sklasyfikowany na 211. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

1990
Sinead O'Connor ogłosiła, że nie wystąpi w Holmdel w stanie New Jersey, jeżeli koncert poprzedzi odegranie amerykańskiego hymnu. Protest kierowała przeciw amerykańskiemu patriotyzmowi, a następnie przeciw narastającej fali cenzury, ogarniającej Stany Zjednoczone.

1990
Sąd w Nevadzie odrzucił zarzuty przeciwko grupie Judas Priest, oskarżonej o to, że pod wpływem jej muzyki dwóch nastolatków popełniło samobójstwo w 1985 roku.

8/24

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder