24.12

1818
Franz Gruber z miejscowości Oberndorf w Niemczech skomponował muzykę do tekstu napisanego przez austriackiego księdza Joseph'a Mohr'a. W ten sposób powstała kolęda "Cicha noc."

1945
W Stoke-­on­ Trent w Anglii urodził Lemmy Kilmister (Ian Fraiser Kilmister), frontman wokalista i basista grupy Motörhead. Lemmy napisał także autobiografię pt. Biała Gorączka. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 48 miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 22 miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według wytwórni Roadrunner Records.

1961
Urodził się Marcin Świetlicki, poeta, powieściopisarz, dziennikarz, wokalista zespołu Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Współpracował także z wieloma innymi artystami, między innymi z Bogusławem Lindą i Cezarym Ostrowskim.

1964
W Warszawie urodziła się Anja Orthodox, wokalistka i muzyk rockowy, autorka tekstów oraz kompozytorka. Znana jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole rockowym Closterkeller.

2016
Zmarł Rick Parfitt (Richard John Parfitt) – brytyjski gitarzysta i wokalista, członek brytyjskiej grupy rockowej Status Quo.

12/24

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder