24.11

1868
Urodził się "król ragtime'ów" Scott Joplin, ciemnoskóry pianista i kompozytor. Jego największy przebój to "Entertainer", który wykorzystano w 1973 roku w filmie "Żądło".

1932
Urodził się Andrzej Kurylewicz; kompozytor, pianista, puzonista, trębacz i dyrygent. Zmarł 12 kwietnia 2007 roku w wieku 74 lat.

1941
Urodził się Pete Best - perkusista z pierwszego składu The Beatles. Po wymianie z Ringo Starrem, Best tworzył zespoły, firmując je własnym nazwiskiem, m.in. Pete Best Four i The Pete Best Combo - nigdy nie odniósł jednak większego sukcesu. Best był też perkusistą grupy the Quarrymen, poprzedniczki Beatlesów.

1941
Donald "Duck" Dunn, basista zespołu Booker T. And The M.G.'s. Był jego członkiem od 1964, kiedy zastąpił Lewisa Steinberga.

1955
Urodził się Clem Burke - perkusista grupy Blondie. Po zawieszeniu w roku 1982 działalności zespołu - dołączył go grupy Chequered Past i tam spotkał innego muzyka z Blondie - Nigela Harrisona.

1957
W Kalifornii urodził się Chris Hayes, gitarzysta grupy Huey Lewis And The News.

1961
Urodził się Kuba Sienkiewicz, muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, z wykształcenia lekarz neurolog, posiadający stopień doktora nauk medycznych, pracujący w swoim zawodzie.

1966
Kilkanaście tysięcy nastolatków wzięło udział w zamieszkach, do których doszło przed Municipal Auditorium w Kansas City podczas występu Jamesa Browna. 20 osób trafiło do aresztu. Do starć z policją doszło, gdy stróże prawa przerwali koncert z powodu "podejrzenia o wykonywanie na scenie nieprzyzwoitych tańców".

1985
Zmarł Big Joe Turner (wł. Joseph Vernon Turner), bluesman. W 1987 Big Joe Turner został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

1991
W wieku 41 lat zmarł Eric Carr - perkusista zespołu Kiss. Ciekawostką jest to, że był leworęczny, natomiast grał na całkowicie praworęcznym zestawie.

1991
Freddie Mercury, wokalista grupy Queen, zmarł w swoim domu w Londynie, otoczony przez rodzinę i przyjaciół. Dzień wcześniej oficjalnie ogłosił, że jest chory na AIDS. Bezpośrednią przyczyną śmierci były powikłania po zapaleniu płuc. Freddie Mercury miał 45 lat.

1993
Zmarł słynny amerykański bluesman Albert Collins. Nazywany "The Iceman" oraz "Master of the Telecaster". Rozpoczął karierę pod koniec lat 60., nagrał ponad 20 albumów.

2008
W wieku 39 lat zmarł Michael Lee (naprawdę Michael Gary Pearson), perkusista rockowy znany między innymi z grupy The Cult. W swojej karierze współpracował także z duetem Plant & Page, Lennym Kravitzem, Echo & The Bunnymen, grupą Thin Lizzy i Ianem Gillanem.

11/24

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder