23.12

1942
W Waszyngtonie urodził się Jorma Kaukonen, w latach 1965-­1972 gitarzysta grupy Jefferson Airplane. Był również liderem i wokalistą zespołu Hot Tuna aż w końcu ­w roku 1979 nagrał
swój pierwszy album solowy "Jorma".

1945
Urodził się Ron Bushy, perkusista zespołu Iron Butterfly.

1949
Urodził się Adrian Belew (wł. Robert Steven Belew), W latach 1981-1984 i 1994-2010 występował wraz z zespołem King Crimson jako współlider i autor tekstów. Nagrywa solo od roku 1982. Współpracował m.in. z Dannym Careyem, Nine Inch Nails, Talking Heads i Tori Amos.

1951
Urodził się Anthony Phillips – brytyjski gitarzysta i pianista rockowy grający artystycznego rocka. Grał z progresywną grupą Genesis, którą opuścił po nagraniu dwóch albumów, by poświęcić się karierze solowej wydając szereg studyjnych albumów i komponując muzykę

1955
Urodził się Dave Murray, gitarzysta legendarnej formacji Iron Maiden. W 2004 roku muzyk wraz z Adrianem Smithem został sklasyfikowany na 11. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

1964
W Evanston urodził się Eddie Vedder (właściwie Edward Louis Seversen III), wokalista zespołu Pearl Jam. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 23. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według "Hit Parader".

1972
W USA swoją premierę ma film "Imagine" w reżyserii Steve'a Gebhardta, Johna Lennona i Yoko Ono.

1996
Zmarł Ronnie Scott, brytyjski muzyk jazowy, saksofonista. Już w latach 40-tych był uważany za jednego z najlepszych amerykańskich muzyków jazzowych. Grał z wieloma osobistościami brytyjskiego jazzu, jak Jimmy Deuchar, Derek Humble, Victor Feldman, Phil Seamen. W 1959 otworzył w Londynie własny klub. Scott był też promotorem jazzu, brytyjskich artystów oraz słynnego klubu, w którym występują najlepsi jazzmani. W 1981 Scott otrzymał Order Królestwa Brytyjskiego.

12/23

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder