22.8

1917
W Clarksdale w stanie Missisipi urodził się słynny bluesman John Lee Hooker, wokalista, gitarzysta i kompozytor. Był wielkim źródłem inspiracji dla wielu zespołów startujących w latach 60.
i nie tylko, między innymi: The Animals, The Rollings Stones, Them, Yardbirds, Canned Heat czy The Doors. Swoją pierwszą solową płytę nagrał w roku 1948.

1947
W San Francisco w stanie Kalifornia urodziła się Donna Godchaux, w latach 1971-79 wokalistka grupy Grateful Dead.

1950
Urodził się Stanisław Wenglorz, wokalista rockowy. Pochodzi z Cieszyna, śpiewał m.in. w zespole Bardowie. W latach siedemdziesiątych był wokalistą zespołu Skaldowie, a następnie trafił do lubelskiej Budki Suflera.

1958
Urodził się Ian Mitchell, basista Bay City Rollers.

1961
W Portsmouth urodził się Roland Orzabal, który naprawdę nazywa się Roland Jaime Orzabal de la Quintana - współzałożyciel brytyjskiego duetu Tears for Fears. W 2001 roku wydał album solowy.

1961
Urodziła się Debbie Peterson, perkusistka i wokalistka żeńskiej grupy Bangles.

1963
W Ostrowie Wielkopolskim urodził się Jacek 'Dżej Dżej' Jędrzejak - basista, wokalista i kompozytor. Członek zespołów Big Cyc, Czarno Czarni.

1963
W Newton w Północnej Karolinie urodziła się Myra Ellen Amos, czyli Tori Amos. W jej żyłach ze strony ojca płynie krew szkocka i irlandzka, a ze strony matki indiańska.

1965
Urodził się Krzysztof Najman, basista grupy Closterkeller, były mąż Anji Orthodox.

1967
Urodził się Layne Staley (Layne Thomas Staley), kompozytor, wokalista i autor tekstów. Przez niemalże cały okres swojej działalności muzycznej związany z grupą Alice in Chains, której był współzałożycielem.

1969
Urodził się Matt Sharp, w latach 1992-1997 basista amerykańskiej grupy Weezer.

2004
W wypadku samochodowym w Kalifornii zginął 81-letni Al Dvorin. Przeszedł do historii rock and rolla dzięki słynnemu zdaniu "Elvis has left the building" (Elvis opuścił budynek), wypowiadanemu na zakończenie koncertów Elvisa Presleya.

8/22

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder