22.12

1944
W Leicester w Wielkiej Brytanii urodził się Barry Jenkins, perkusista grupy The Animals. W 1966 roku zastąpił w niej Johna Stella.

1946
Urodził się Rick Nielsen, wokalista i gitarzysta amerykańskiej formacji Cheap Trick.

1949
W Douglas na wyspie Man przyszli na świat bliźniacy Maurice i Robin Gibb z rodzinnego zespołu Bee Gees. Zespół wraz z nimi tworzył ich trzeci brat Barry Gibb. Maurice zmarł w 2003 roku a Robin w 2012.

1957
W Dundee w Szkocji urodził się Ricky Ross, lider, wokalista i autor tekstów zespołu Deacon Blue.

1975
W Raciążu urodził się Piotr "Pit" Kędzierzawski ­ gitarzysta zespołu Hunter. Grał także w zespołach Epidemia i The Beat.

2001
W wieku 44 lat, w szpitalu w Warszawie, zmarł na serce Grzegorz Ciechowski, muzyk, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, twórca muzyki filmowej i poeta. Lider i twórca większości repertuaru zespołu Republika karierę solową prowadził kryjąc się pod pseudonimem Obywatel G.C. U Ciechowskiego lekarze stwierdzili tętniaka serca. Zadecydowano o operacji, w czasie której muzyk zmarł.

2002
Zmarł Joe Strummer, były wokalista i gitarzysta punkowej legendy, zespołu The Clash i The Mescaleros.

2014
W wieku 70 lat zmarł Joe Cocker. Wielka osobowość muzyczna, autor wielu przebojów. Był laureatem wielu nagród, w tym nagrody Grammy z 1983 za piosenkę „Up Where We Belong”.

12/22

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder