20.12

1944
Urodził się Bobby Colomby, perkusista Blood, Sweat And Tears. Polak z pochodzenia. Jego prawdziwe nazwisko to Robert Gołąbek.

1944
Urodził się Larry Willis, do 1976 klawiszowiec amerykańskiej grupy Blood, Sweat And Tears.

1947
W Nowym Jorku urodził się Peter Criss, pierwszy perkusista zespołu KISS. Od 1995 roku, po reaktywacji zespołu Kiss w starym składzie, grał w nim ponownie do 2003 roku.

1949
Urodził się Alan Parsons, angielski muzyk i reżyser dźwięku, lider grupy Alan Parsons Project, producent m.in. "Ciemnej strony księżyca" zespołu Pink Floyd.

1957
Urodził się Michael Watt, basista The Stooges oraz Porno For Pyros.

1966
W Atlancie urodził się Chris Robinson, wokalista amerykańskiej grupy The Black Crowes.

1968
Wręczona została pierwsza polska "Złota Płyta" ­ otrzymał ją Czesław Niemen za album "Dziwny jest ten świat".

1975
Urodził się Graham Hopkins, perkusista zespołu Therapy?.

1991
Zmarł Waldemar Kazanecki, pianista, dyrygent i kompozytor. Jest autorem muzyki do wielu filmów, seriali i bajek animowanych m.in. "Hrabina Cosel", "Do przerwy 0:1", "Czarne chmury", "Nie ma róży bez ognia" czy "Noce i dnie".

2006
Londyński sąd uznał, że autorem organowego sola w słynnej rockowej balladzie "A Whiter Shade Of Pale" jest Matthew Fisher, były już klawiszowiec grupy Procol Harum. Sąd przyznał również, że muzykowi należy się 40% praw autorskich do tego nagrania, dotychczas przypisywanych w całości wokaliście Gary'emu Brookerowi i tekściarzowi Keithowi Reidowi.

2008
Brytyjska formacja Dirty Pretty Things zagrała swój ostatni wspólny koncert. Zespół działał 4 lata.

12/20

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder