20.10

1937
Urodziła się Wanda Jackson, piosenkarka. Zaczynała od stylu rockabilly, z czasem zaczęła odnosić sukcesy w muzyce country i gospel. Nagrywała w wytwórniach "Decca", "Capitol", "Word"
a także w wytwórni "Myrrh".

1950
W Gainesville na Florydzie urodził się Tom Petty, znany z występów z zespołem The Heartbreakers; w 1988 był jednym z założycieli supergrupy Traveling Wilburys.

1951
Urodził się Al Greenwood, klawiszowiec grupy Foreigner.

1952
Urodził się David Dowle, perkusista zespołu Whitesnake. Ale współpracował też z Brian Auger's Oblivion Express, Streetwalkers, Runner, Midnight Flyer, czy też z Bernie Marsdenem.

1958
Urodził się Mark King, brytyjski gitarzysta basowy. Od wielu lat związany ze swoim macierzystym zespołem Level 42 jako wokalista oraz basista.

1977
Główny wokalista zespołu Lynyrd Skynyrd, Ronnie Van Zant; gitarzysta grupy Steve Gaines i jego siostra Cassie Gaines; oraz menedżer Dean Kilpatrick, zginęli w katastrofie wynajętego samolotu, który rozbił się w Gillsburgu w stanie Mississippi.

1977
Belgijskie biuro turystyczne podało do sądu zespół Sex Pistols oraz wytwórnię Virgin za wykorzystanie ich broszury reklamowej na okładce singla "Holidays In The Sun".

2007
Na atak serca zmarł Paul Raven, basista współpracujący z czołowymi formacjami nurtu industrial. Karierę zaczynał w 1982 roku w słynnej grupie Killing Joke (zastąpił Youtha). Następnie dołączył do projektu Pigface, a później do formacji Prong. Raven miał także na koncie współpracę z Zilch oraz Godlfesh. Ostatnim jego zespołem było Ministry. Artysta miał 46 lat.

2012
Zmarł Przemysław Gintrowski, kompozytor i wokalista. Debiutował w 1976 roku na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką Epitafium dla Sergiusza Jesienina. Niedługo później, w 1979 roku, wspólnie z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzyli trio i przygotowali program poetycki Mury. Tytułowa piosenka programu, Mury, oparta na utworze katalońskiego barda Lluisa Llacha L’Estaca – stała się nieformalnym hymnem „Solidarności” i symbolem walki z reżimem.

10/20

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder