19.9

1934
Urodził się Brian Epstein - właściciel sklepu muzycznego w Liverpoolu. Pochodzący z żydowskiej rodziny Epstein był recenzentem muzycznym gazety Mersey Beat i po zapoznaniu się z zespołem
The Beatles i jego muzyką zainteresował się nim. 2 października 1962 r. zostało postanowione, że Brian Epstein będzie menedżerem grupy przez 5 lat.

1940
Urodził się Bill Medley - wokalista i kompozytor. W roku 1962, wspólnie z Bobbym Hatfieldem utworzyli jeden z najsłynniejszych duetów wokalnych w historii muzyki rozrywkowej - The Righteous Brothers. Bobby Hatfield zmarł w listopadzie 2003 roku.

1941
W Baltimore urodziła się Cassandra Elliott (Ellen Naomi Cohen) czyli Mama Cass - wokalistka amerykańskiej grupy folk-rockowej The Mamas and The Papas.

1946
Urodził się John Coghlan - perkusista grupy Status Quo, a także własnego zespołu Diesel. Do Status Quo, wówczas występującego pod nazwą The Spectres, dołączył w 1962 i grał w nim nieprzerwanie aż do 1981, kiedy podczas jednej z sesji nagraniowych po prostu wyszedł ze studia.

1947
Urodziła się Urszula Sipińska, piosenkarka, kompozytorka, pianistka oraz architektka wnętrz. Karierę muzyczną rozpoczęła w latach 60. Występowała na estradach całego świata, zdobywała liczne nagrody w kraju i za granicą.

1949
Urodziła się Twiggy (Lesley Lawson), brytyjska aktorka, modelka i wokalistka.

1952
W Nowym Jorku urodził się Nile Rodgers z grupy Chic. Pracował również jako producent między innymi z Sister Sledge, Davidem Bowie, Debbie Harry, Thompson Twins oraz z Madonną. W 1983 roku nagrał album solowy. Występował również wspólnie z Robertem Plantem, Jimmym Pagem i Jeffem Beckiem w grupie Honeydrippers.

1958
W Londynie urodziła się Lita Ford, gitarzystka i wokalistka heavymetalowa, odnosząca największe sukcesy w latach osiemdziesiątych. Urodziła się w Londynie, jej matka była Włoszką, a ojciec Anglikiem. W 1985 była nominowana do nagrody Grammy dla najlepszej rockowej wokalistki wraz z Wendy O. Williams i Pią Zadorą. W 1988, gdy jej menedżerką była Sharon Osbourne, odniosła swój największy sukces dzięki balladzie rockowej "Close My Eyes Forever" śpiewanej w duecie z Ozzym Osbournem. W 2009 roku Ford została sklasyfikowana na 38. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

1963
Urodził się Jarvis Cocker, angielski piosenkarz z grupy Pulp. W wieku 15 lat, jeszcze jako uczeń The City School w Sheffield, założył zespół Arabacus Pulp. Potem nazwę zespołu skrócono do „Pulp”. Grupa zadebiutowała w 1983 roku albumem It.

1973
Zmarł Gram Parsons (Cecil Ingram Connor), wokalista i gitarzysta zespołu The Byrds. Po rozstaniu z tą formacją utworzył Flying Burrito Brothers, z którą wydał dwa albumy. Po usunięciu z formacji w 1970 podjął próbę nagrania solowego albumu, następnie przebywał we Francji, mieszkając razem z Keithem Richardsem. Po powrocie do USA nawiązał współpracę z Emmylou Harris, która wspomogła go wokalnie na debiutanckiej solowej płycie.

1981
Po 11 latach Simon & Garfunkel spotkali się ponownie na koncercie w Central Parku. Duet wykonał 22 piosenki, a ich występ zgromadził ponad 400 tysięcy osób. Koncert został nagrany jako materiał na album "The Concert in Central Park".

2012
Wypełniony publicznością Stadion Narodowy, migające tysiącami światełek specjalne opaski zwane xylobandami, morze confetti, kolorowe piłki podbijane przez widzów i barwne wizualizacje, a na podświetlanej scenie jedna z najważniejszych formacji ostatnich lat – Coldplay. To było fantastyczne show i wielki pop-rockowy spektakl w jednym. Przybyło ponad 40 tysięcy fanów zespołu. Był to pierwszy koncert zorganizowany na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na finał było podniosłe "Fix You" i kończące cały spektakl "Every Teardrop Is a Waterfall" – odśpiewane przez cały stadion, a następnie odtańczone przez Martina z polską flagą w ręku!

9/19

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder