19.8

1939
W Londynie przyszedł na świat Peter Edward Baker, znany pod przydomkiem Ginger Baker, pierwsza supergwiazda wśród rockowych perkusistów, członek legendarnych zespołów Cream i Blind Faith

1945
W Hounslow w hrabstwie Middlesex w Anglii urodził się Ian Gillan, najsłynniejszy wokalista legendarnej grupy rockowej Deep Purple. Dołączył do grupy w 1969 roku. W swych najlepszych czasach jego głos miał rozpiętość pięciu oktaw.

1951
Urodził się John Deacon, brytyjski muzyk rockowy, basista zespołu Queen.

1963
Urodził się Joey Tempest, gitarzysta, pianista, autor tekstów. Twórca i wokalista zespołu Europe.

1981
W sklepie z elektroniką przy londyńskiej Kings Road przypadkiem spotkali się Neil Tennant i Chris Lowe. Zorientowawszy się, że podzielają zainteresowanie muzyką taneczną, postanowili założyć duet. Jego pierwotna nazwa brzmiała West End, jednak szybko zmieniono ją na Pet Shop Boys.

1993
Björk zadebiutowała solo w londyńskim Kentish Town Forum, promując swój pierwszy album, zatytułowany "Debut".

2005
W Dublinie odsłonięto pomnik Phila Lynotta, nieżyjącego lidera rockowej grupy Thin Lizzy. Statua z brązu stanęła na Grafton Street, ulubionej ulicy artysty.

2008
W wieku 46 lat odszedł saksofonista LeRoi Moore. Muzyk był jednym z założycieli popularnej amerykańskiej formacji Dave Matthews Band.

8/19

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder