19.12

1915
Urodziła się Edith Piaf. Ze śpiewaczki ulicznej stała się symbolem piosenki francuskiej na całym świecie. Słynęła z niebywałej ekspresji i dramatyzmu w wykonywaniu piosenek specjalnie dla niej pisanych.

1929
Zmarł Blind Lemon Jefferson, niewidomy wokalista i gitarzysta bluesowy. Urodził się 24 września 1893 roku, zmarł w wieku 36 lat.

1937
Urodził się Zbigniew Podgajny, organista i pianista zespołu Niebiesko­-Czarni.

1940
W El Paso w Stanach Zjednoczonych urodził się Phil Ochs, wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i producent nagrań. Uważany był za najwybitniejszego (obok Dylana) twórcę pieśni protestu społecznego w USA w latach 60.

1941
W Memphis urodził się Maurice White, lider grupy Earth, Wind & Fire.

1944
Urodził się Alvin Lee (Graham Alvin Barnes) – angielski muzyk bluesrockowy. Współzałożyciel popularnej w latach 60. bluesrockowej grupy Ten Years After, w której udzielał się jako lider, gitarzysta, wokalista, główny kompozytor i autor tekstów. Swego czasu jeden z najszybszych gitarzystów na świecie.

1945
Urodził się Zal Yanovsky, kanadyjski gitarzysta i wokalista, zespołu The Lovin’ Spoonful.

1951
Urodził się Zbigniew Hołdys ­ gitarzysta, kompozytor, poeta, dziennikarz, grafik, autor scenariuszy filmowych. Jedna z najwybitniejszych osobowości polskiego rocka; były lider i gitarzysta grupy Perfect.

1958
W Wigan w Anglii, w rodzinie robotniczej, urodził się Limahl, wokalista brytyjski, niegdyś związany z synthpopowym zespołem Kajagoogoo. Pseudonim Limahl jest anagramem prawdziwego nazwiska artysty ­ Chris Hamill.

1993
Zmarł Michael Clarke, perkusista zespołu The Byrds, miał 47 lat. Po śmierci muzyka, jego dziewczyna Susan Paul otworzyła fundację "Campaign for Alcohol-free Kids", co było przedśmiertnym życzeniem Clarke'a, której celem było przestrzeganie młodych ludzi przed zgubnymi skutkami nadużywania alkoholu.

12/19

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder